Katastrofa w Szczekocinach. Reportaż.

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Dzisiaj powracamy do tragicznych wydarzeń sprzed dziewięciu lat. 3 marca 2012 roku w Chałupkach pod Szczekocinami późnym wieczorem czołowo zderzyły się dwa pociągi TLK "Brzechwa" z Przemyśla do Warszawy i Interregio "Jan Matejko" relacji Warszawa-Kraków. Zginęło wtedy 16 osób, a ponad sto zostało rannych. 

Na miejscu była wtedy nasza reporterka Gabriela Kaczyńska, która kilka miesięcy wcześniej brała także udział w ćwiczeniach służb ratowniczych. Były to ćwiczenia z katastrofą kolejową w roli głównej. Dzięki temu akcja ratownicza pod Szczekocinami przebiegłą niezwykle sprawnie i do dziś stawiana jest za wzór podczas wielu specjalistycznych szkoleń. 

Za spowodowanie katastrofy kolejowej prawomocnie skazani zostali dyżurni ruchu: Jolanta S. na 3 lata i sześć miesięcy, Andrzej N. - na 6 lat. W tym roku ze względu na pandemię, obchody dziewiątej rocznicy tych tragicznych wydarzeń, zostały odwołane. Na miejscu katastrofy, mieszkańcy i rodziny ofiar, od rana zapalają symboliczne znicze.

Reportaż Gabrieli Kaczyńskiej w realizacji dźwiękowej Jacka Kurkowskiego. 


 Reporterzy Polskiego Radia Katowice, którzy codziennie są najbliżej mieszkańców naszego regionu, zapraszają na popołudniowy cykl reportaży. Materiały prezentowane są od poniedziałku do czwartku, punktualnie o 17.35 w popołudniowym paśmie Infostrada. Serdecznie zapraszamy.