Politechnika Śląska uruchomiła supernowoczesne Laboratorium Katalizy Przemysłowej

fot. Politechnika Śląska

Politechnika Śląska uruchomiła supernowoczesne Laboratorium Katalizy Przemysłowej. Pozwoli to naukowcom wytwarzać technologie, które znajdą zastosowanie w nowoczesnym przemyśle.

Inwestycja została sfinansowana w ramach programu Inicjatywa Doskonałości – Uczelnia Badawcza - zaznacza rektor uczelni profesor Arkadiusz Mężyk. Profil laboratorium wpisuje się w jeden z priorytetowych obszarów badawczych, mianowicie "Materiały Przyszłości", ale także wpisuje się w gospodarkę obiegu zamkniętego,  czy w niskoodpadowe technologie produkcyjne.

Jak dodaje profesor Anna Chrobok, Dyrektor Kolegium Studiów, te technologie z punktu widzenia przemysłu dostarczają wiele korzyści. Firmy zajmujące się produkcją chemiczną mogą z wykorzystaniem opracowanych technologii produkować związki, które mogą sprzedawać lub poddawać dalszemu przetwarzaniu. Dzięki temu zyskują przewagę konkurencyjną na rynku.

Badacze zajmują się m.in. wykorzystaniem biomasy i materiałów pochodzenia roślinnego do magazynowania energii oraz technologiami wytwarzania inteligentnych materiałów do zastosowań medycznych, m.in. rusztowań do tkanek, ekoimplantów, nici chirurgicznych, czy leków samouwalnialnych. Koszt powstania laboratorium to 2 miliony złotych, laboratorium ma nieco ponad 100 metrów kwadratowych.


Autor: Joanna Opas /as/


 


Wiadomości regionalne