Rok Górali. Inauguracja.

fot. Jarosław Krajewski/Radio Katowice

Rok 2021 w województwie śląskim został ogłoszony Rokiem Górali.

W Radziechowach na Żywiecczyźnie odbyła się, kilkukrotnie przekładana, inauguracja Roku Górali w Województwie Śląskim. Miała być na szczycie pobliskiej góry Matyska - ostatecznie, ze względu na aurę, całość odbyła się w miejscowym Domu Ludowym. 

Otwierając cykl imprez prezentujących wspólny dorobek góralszczyzny, marszałek województwa śląskiego Jakub Chełstowski powiedział, że Śląsk to nie tylko przemysł, to także przyroda i bogata kultura.


— Organizacja Roku Górali wzbogaci i tak obfity, stały kalendarz imprez folklorystycznych regionu — powiedział Radiu Katowice dyrektor Regionalnego Ośrodka Kultury w Bielsku-Białej, Lesław Werpachowski. 

Jak zaznaczył, przygotowano kilka imprez wyjątkowych, o znaczeniu historycznym i patriotycznym.


Zadowolenie z inauguracji wyraził też starosta żywiecki Andrzej Kalata, który powiedział, że dzięki tej imprezie do wielu Polaków dotrze, że góralszczyzna i tradycyjna kultura pasterska, to nie tylko Podhale i Tatry, ale też Żywiecczyzna i górale śląscy. 

— Natomiast w Kościele pw. Świętych Apostołów Piotra i Pawła w Jaworzynce, lokalna inauguracja została połączona ze wspólnym śpiewaniem pieśni w oprawie góralskiej dla Jana Pawła II w 101. rocznicę jego urodzin — mówi dyrektor Gminnego Ośrodka Kultury w Istebnej, Łucja Dusek.


Autorzy: Jarosław Krajewski, Andrzej Ochodek /rs/


Wiadomości regionalne