Terminal B gotowy do użytku.

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Przebudowany i rozbudowany terminal B na lotnisku imienia Wojciecha Korfantego w Pyrzowicach został oddany do użytku. 

Jak zaznacza prezes Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego, Artur Tomasik, poprawia się komfort i bezpieczeństwo podróżnych.


— Najważniejszym miejscem w nowym terminalu jest bagażownia — dodaje Tomasik.


Budynek jest jednym z najnowocześniejszych tego typu w Polsce. Po remoncie zyskał m.in. dodatkowe poziomy i nowoczesną bagażownie. Dyrektor ds. infrastruktury Paweł Wyra podkreśla, że bagaże prześwietlać będą specjalne tomografy a ich droga do samolotu też jest ściśle zaprogramowana. 


Pierwsi podróżujący skorzystali już z nowego terminalu B na lotnisku w Katowice w Pyrzowicach. Byli to pasażerowie rejsów na Teneryfę i do Oslo. Turyści ze zmian są zadowoleni.


Rozbudowa i modernizacja terminalu B w Katowice Airport kosztowała 150 milionów złotych brutto, sama bagażownia kosztowała ponad 30 milionów. Pyrzowice są w tym roku liderem wśród portów regionalnych, w ubiegłym miesiącu odprawiono na lotnisku ponad 400 tysięcy pasażerów.

Dzięki rozbudowie terminalu B, obsługującego odloty do lotnisk w obrębie strefy Schengen, powierzchnia obiektu wzrosła o 40 procent. Port będzie mógł obsłużyć do 8 milionów pasażerów rocznie. 

Remont zaczął się we wrześniu 2019 roku. Terminal B był najstarszy na lotnisku w Pyrzowicach. Powstał w roku 2007. 

Przebudowa i rozbudowa największego terminalu lotniska Katowice, to element rozplanowanego do 2025 roku programu inwestycyjnego zarządzającego portem Górnośląskiego Towarzystwa Lotniczego. Wartość projektów szacuje się na ponad 600 milionów złotych. 

Autorzy: Łukasz Kałuża, Piotr Pagieła, Dorota Stabik /rs/