Kolejne zakażenia koronawirusem. Trwają szczepienia.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 476 nowych przypadkach zakażeniach koronawirusem. 

Nie odnotowano żadnych ofiar. W ciągu ostatnich 24 godzin województwie śląskim wykonano ponad 3.100 testów, zakaziło się 29 osób. 

Od początku pandemii w Polsce zarejestrowano 2.893.649 zakażeń. Do tej pory wykonano ponad 36 milionów 737 tysięcy szczepień z czego niemal 4 miliony 389 tysięcy w województwie śląskim.

Mieszkańcy Bytomia będą mogą w niedzielę zaszczepić się przeciw COVID-19 i spisać się w ramach Narodowego Spisu Powszechnego w punktach, które będą działać przy parafii Najświętszego Serca Pana Jezusa w Szombierkach. Każdy będzie mógł zaszczepić się jednodawkową szczepionką Johnson&Johnson. Nie trzeba się wcześniej rejestrować, wystarczy mieć przy sobie dowód tożsamości. Punkt szczepień będzie otwarty do 17:30. Podczas dyżuru będzie można też wziąć udział w Narodowym Spisie Powszechnym Ludności i Mieszkań. 

W powiecie lublinieckim strażacy OSP dowiozą chętnych na szczepienia przeciwko COVID-19. Jak informuje starostwo lublinieckie, przy parafii pw. św. Mikołaja w Lublińcu zostanie uruchomiony mobilny punkt szczepień przeciwko COVID-19. Punkt mieszczący się w domu parafialnym będzie czynny do 13:00. Zaszczepić będzie się można jednodawkową szczepionką firmy Johnson & Johnson lub dwudawkowym preparatem firmy Pfizer – wówczas druga dawka zostanie podana w stacjonarnym punkcie szczepień przy ul. Sobieskiego 9 w Lublińcu. Starostwo informuje, że w dostaniu się do punktu szczepień przy parafii pomogą strażacy OSP Lubliniec. Bezpłatnie przywiozą i odwiozą zainteresowanych. Godzinę transportu należy wcześniej umówić telefonicznie pod nr 730 366 752. Druga dawka może zostać podana w dowolnym punkcie wybranym przez pacjenta.

Również mieszkańcy Jaworzna mogą wziąć udział w powszechnej akcji szczepień przeciwko COVID-19. Mobilny punkt Zespołu Lecznictwa Otwartego w postaci miejskiego autobusu pojawi się w Borach przy kościele Miłosierdzia Bożego i będzie tam stał do 13:30 a później przy kolegiacie w Centrum Jaworzna w godzinach od 14:00 do 17:30. Podczas akcji podawana będzie jednodawkowa szczepionka firmy Johnson&Johnson. Organizatorzy mobilnego punktu szczepień umożliwiają również szczepienie drugą dawką Moderny lub Pfizera. Szczepienie w autobusie nie wymaga wcześniejszej rejestracji. Wystarczy zgłosić się z dowodem osobistym. Ponadto mieszkańcy mogą się zaszczepić w 13 punktach podstawowej opieki zdrowotnej, których listę można znaleźć na stronie internetowej Jaworzna. Ta oferta jest jednak skierowana do tych, którzy są już po pierwszej dawce. 

Autorzy: Kamil Jasek, Zdzisław Makles, Piotr Pagieła, Agnieszka Tatarczyk /rs/


Wiadomości regionalne