Ekspert radzi: czym jest Terapia Ręki?

Trudności w trzymaniu kredek czy ołówka, przedmioty wypadające z dłoni, czy też przebijanie kartki pod  naciskiem pisaka - takie objawy u dzieci moga wskazywać na konieczność podjęcia konkretnych działań terapeutycznych a dokładniej Terapii Ręki. 

Ma ona na celu m.in. usprawnianie tzw. małej motoryki, czyli precyzyjnych ruchów dłoni i palców oraz ogólnej sprawności ruchowej całej ręki. Sprawność rąk decyduje o poziomie funkcjonowania każdego człowieka. Ręka odpowiada za bardzo wiele funkcji, a najwyższym stopniem umiejętności motorycznych jakie osiąga jest grafomotoryka, czyli sprawność manualna podczas czynności związanych z pisaniem, czy rysowaniem. 

Jakie są wskazania do podjęcia Terapii Ręki, co dokładnie powinno zaniepokoić rodziców podczas obserwacji dziecka? Jakie ćwiczenia mogą samodzielnie z dzieckiem wykonywać w domu, by m.in. usprawniać tzw. małą motorykę u najmłodszych, czyli precyzyjne ruchy dłoni i palców. Gościem Katarzyny Herbuś jest Monika Pietrzyk, terapeuta pedagogiczny i terapeuta ręki z Centrum Diagnostyki i Terapii In Corpore w Dąbrowie Górniczej.


 
Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Każdemu damy radę - magazyn poradniczy