Nowe zakażenia koronawirusem. Regon przygotowany na kolejną falę.

882 nowe przypadki zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu minionej doby w całym kraju. 

Ministerstwo Zdrowia opublikowało najnowsze dane epidemiologiczne. Najwięcej zakażeń, bo 152, jest z województwa lubelskiego, 146 zakażeń potwierdzono na Mazowszu, a 77 w woj. łódzkim. W województwie śląskim potwierdzono 53 zakażenia, a region jest na szóstym miejscu w skali kraju pod względem liczby nowych zakażeń. 

Najwięcej w regionie, bo 6 zakażeń, odnotowano w powiecie raciborskim, 5 w Zabrzu i Katowicach, a po 4 w Gliwicach i Rudzie Śląskiej. Przeprowadzono niemal 4.400 testów, a ponad 5.600 osób jest na kwarantannie. Wyzdrowiało 19 pacjentów i nikt nie zmarł ani z powodu COVID-19 ani z powodu współistnienia zakażenia z innymi chorobami. 

Najmniej zakażeń, bo 6 odnotowano w świętokrzyskiem. 9 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. Z powodu COVID-19 zmarło 6 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 14 osób w całym kraju. 

Województwo śląskie przygotowuje się na kolejną falę epidemii. Co tydzień w regionie przybywa 30-50% więcej zakażonych. Jak mówi wojewoda śląski Jarosław Wieczorek, na razie ogólne liczby wciąż nie są duże, lecz nie ulega wątpliwości, że sytuacja zmieni się za kilka tygodni. 


Wojewoda zaapelował także do mieszkańców którzy jeszcze nie podjęli decyzji o zaszczepieniu się. Jak mówi, lekarstwa na COVID-19 nie ma, lecz można zabezpieczyć przed hospitalizacją siebie oraz najbliższych. 


W pełni zaszczepionych jest ponad 51% mieszkańców województwa śląskiego.

Autor: Kamil Jasek, Joanna Opas /rs/


Wiadomości regionalne