Wielka Gala Ambasadora Polszczyzny

Tytuł Wielkiego Ambasadora Polszczyzny, pamiątkowy medal i statuetkę odebrała podczas gali w Katowicach znakomita poetka i felietonistka, Ewa Lipska.


Podczas gali, która rozpoczęła się o 17:00 w sali Instytucji Kultury Katowice Miasto Ogrodów, statuetki otrzymali także inni laureaci w pozostałych sześciu kategoriach. Wśród laureatów znalazła się też dziennikarka Radia Katowice, twórczyni konkursu "Po naszymu, czyli po śląsku", Maria Pańczyk, która została uhonorowana tytułem Ambasadora Polszczyzny Regionalnej.


— Wszystkich wyróżnionych łączy wspólna cecha — podkreśla prof. Danuta Krzyżyk, członkini Kapituły. 


Tytułem Ambasadora w Mowie uhonorowano aktora i reżysera, profesora sztuk teatralnych Jerzego Stuhra, w Piśmie - pisarkę i dziennikarkę, Hannę Krall. Radek Rak otrzymał tytuł Młodego Ambasadora Polszczyzny, Małgorzata Strzałkowska - tytuł Ambasadora Literatury Dziecięcej i Młodzieżowej, a Ambasadorem Polszczyzny Poza Granicami Kraju został Japończyk, prof. Tokimasa Sekiguchi - polonista, tłumacz literatury polskiej i wykładowca kultury polskiej na Uniwersytecie w Tokio.

Tytuł Ambasadora Polszczyzny przyznawany jest co dwa lata osobom lub instytucjom za upowszechnianie pięknej i poprawnej polszczyzny. To już siódma gala Ambasadora Polszczyzny, wyróżnienia, którego idea narodziła się w Radiu Katowice z inicjatywy Krystyny Bochenek.


Autor: Agnieszka Strzemińska /rs/pg/