Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
W katowickiej katedrze odbędzie się beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy
20.11.2021
07:03:00

fot. eKAI

W sobotę w katowickiej katedrze odbędzie się beatyfikacja ks. Jana Franciszka Machy. 

28-letni błogosławiony, zwany "Hanikiem" od niemieckiego Johana, urodził się w 1914 roku w Chorzowie-Starym. Był sportowcem, szczypiornistą, a potem księdzem, który podczas wojny pomagał ubogim. Za to został skazany na śmierć. Ksiądz Jan Macha został zgilotynowany w areszcie śledczym w Katowicach w 1942 roku. Został skazany przez hitlerowców na karę śmierci za działalność konspiracyjną. Miał zaledwie 28 lat.

Pierwszą i jedyną parafią, w której posługiwał, była parafia świętego Józefa w Rudzie Śląskiej. O "Haniku" opowiada jej obecny proboszcz Adam Brzyszkowski.


Metropolita katowicki, arcybiskup Wiktor Skworc mówi, że nowy błogosławiony to dar dla całej diecezji. 


Hanik, bo tak o nim mówiła rodzina i przyjaciele przyjął święcenia kapłańskie zaledwie kilka miesięcy przed wybuchem wojny. Obrazek z prymicji szczególnie mocno zapisał się we wspomnieniach siostrzenicy Hanika – Janiny Fudały.


W procesie beatyfikacyjnym ogromną rolę odegrały dokumenty i pamiątki po księdzu, zgromadzone przez rodzinę. Jak podkreśla siostrzenica księdza Machy, Małgorzata Kozak, Hanik był bardzo związany z domem rodzinnym. 


— To postać, która inspiruje — mówią zgromadzeni w katedrze wierni.


— Ksiądz Jan Macha pomagał ubogim i chorym bez względu na narodowość — mówi Andrzej Grajewski, historyk, dziennikarz Gościa Niedzielnego.


Msza Święta rozpocznie się o godzinie 10:00, dla wiernych katedra będzie otwarta już od 8:00. Wewnątrz kościoła wyznaczono sektor dla zaproszonych gości, pozostałe miejsca są przeznaczone dla wszystkich chętnych do udziału w wydarzeniu. 

Na zewnątrz oraz w podziemiach katedry będą ustawione telebimy. Organizatorzy proszą, by na uroczystość beatyfikacyjną udać się komunikacją miejską. Dla osób, które zdecydują się na przyjazd samochodami, dostępne będą parkingi w rejonie placu Sejmu Śląskiego oraz centrum handlowego "Belg". 

Nie będzie możliwości zaparkowania pojazdów w pobliżu katedry na ulicach: Wita Stwosza, Plebiscytowej, Powstańców, Domina i Czempiela. Ponadto uczestnicy liturgii proszeni są o przestrzeganie podstawowych zasad sanitarnych.

Transmisja z mszy beatyfikacyjnej na naszej aglomeracyjnej częstotliwości 101, 2 FM od godziny 10:00.


Proces beatyfikacyjny

Etap diecezjalny

W styczniu 2013 r. abp Wiktor Skworc podjął decyzję o wszczęciu procesu beatyfikacyjnego ks. Machy. Po wyrażeniu zgody na rozpoczęcie procesu przez Konferencję Episkopatu Polski (6 marca 2013 r.) i uzyskaniu „nihil obstat” Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych (2 października 2013 r.) 24 listopada 2013 r. w katowickiej katedrze Chrystusa Króla odbyła się pierwsza sesja etapu diecezjalnego procesu beatyfikacyjnego. Trybunał beatyfikacyjny tworzyli: ks. dr Grzegorz Stephan (delegat biskupi), ks. dr Wojciech Surmiak (promotor sprawiedliwości) i s. Małgorzata Oczkowicz SDB (notariusz).

Postulatorem procesu zarówno na etapie diecezjalnym, jak i watykańskim był ks. dr hab. Damian Bednarski. Relatorem w Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych o. prof. Zdzisław Kijas OFM Conv.

Etap diecezjalny trwał do 4 września 2015 r. W jego trakcie odbyło się 41 sesji, przesłuchano 27 świadków, a cenzorzy-teolodzy dokonali oceny kazań ks. Machy. Akta zebrane w trakcie procesu zostały 15 września 2015 r. złożone w watykańskiej Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Etap watykański

Watykańska część procesu beatyfikacyjnego rozpoczęła się 16 marca 2016 r. uroczystym otwarciem akt beatyfikacyjnych. 14 września 2016 r. został opublikowany dekret „de validitate inquisitionis dioecesanae” (o ważności dochodzenia diecezjalnego).

Kongregacja wyznaczyła relatora, o. Zdzisława J. Kijasa OFM Conv, tym samym zaczął się etap studium zebranej dokumentacji i udowadniania męczeństwa Sługi Bożego. Positio, czyli dokument ukazujący męczeństwo Sługi Bożego zostało złożone osobiście 11 grudnia 2017 r. przez abp. Wiktora Skworca na ręce kard. Angelo Amato, prefekta Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych.

Członkowie Komisji Historycznej (8 maja 2018 i 19 czerwca 2018 r.) dyskutowali nad „Positio”, a następnie dokument został przeanalizowany przez członków Komisji Teologicznej, przez którą został przyjęty 8 listopada 2018 r.

5 listopada 2019 odbyła się pod przewodnictwem prefekta kard. Angelo Becciu sesja zwyczajna kardynałów i biskupów członków Kongregacji Spraw Kanonizacyjnych. Uznano, że sługa Boży został zabity z nienawiści do wiary, a w „Positio” zostało dowiedzione, że jego śmierć miała charakter męczeński.

28 listopada 2019 Ojciec Święty zatwierdził opinię kardynałów i biskupów i polecił Kongregacji opublikować dekret o męczeństwie Sługi Bożego ks. Jana Machy.

Autor: Agnieszka Loch /pm/mm/rs/ekai/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA