Nowe zakażenia koronawirusem. Śląsk wolny od mutacji Omikron.

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 28.542 nowych zakażeniach koronawirusem. 

Z powodu COVID-19 zmarło 188 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 404 osoby. Województwo śląskie razem z mazowieckim i wielkopolskim notuje najwyższe dobowe wzrosty zachorowań. Liczba nowych zakażeń na śląsku to 4.234 przypadki. Zmarło 56 osób. Niemal 73 tys. ludzi w regionie jest objętych kwarantanną.

Laboratoria śląskiego Sanepidu cały czas sekwencjonują wykryte warianty koronawirusa pod katem zakażenia mutacją Omikron. Jak mówił w Radiu Katowice Grzegorz Hudzik, śląski wojewódzki inspektor sanitarny, wariantu tego jak dotąd nie potwierdzono. 


Informacje o nowym wariancie pojawiły się w listopadzie na południu Afryki. Dotąd Omikron wykryto w kilku krajach europejskich, między innymi w Czechach i Austrii.

Od 15 grudnia w Polsce będą obowiązywały kolejne obostrzenia zasad sanitarnych. Resort zdrowia zapowiedział między innymi obniżenie z 50 do 30 procent limity liczby osób w pomieszczeniach zamkniętych i na imprezach. Limit będzie można przekroczyć, jeżeli przedsiębiorca czy organizator imprezy będzie mógł wykazać, że weryfikuje certyfikaty szczepień. Jak mówił Grzegorz Hudzik, Sanepid będzie to sprawdzał. Inspektor dodał, że dzięki wprowadzeniu nauki zdalnej w szkołach, powinna zmniejszyć się transmisja koronawirusa. Szef śląskiego Sanepidu powiedział także, że wprowadzenie obowiązkowych testów dla osób mieszkających z zakażonymi koronawirusem również wpłynie na ograniczenie transmisji wirusa.

Minionej doby w kopalniach Jastrzębskiej Spółki Węglowej odnotowano 24 nowe zakażenia koronawirusem. Najwięcej, bo aż 9 przypadków, w KWK Borynia-Zofiówka w Jastrzębiu-Zdroju, a dalej kolejno: 6 przypadków w KWK Knurów-Szczygłowice, 4 w KWK Pniówek i KWK Budryk. Jeden przypadek zakażenia odnotowano również w Jastrzębskim Zakładzie Wsparcia Produkcji. Od początku pandemii w spółce zakaziło się prawie 6,5 tys. pracowników. Na kwarantannie przebywa obecnie 193 górników. 

Autorzy: Piotr Pagieła, Magdalena Pańczyk /rs/


Wiadomości regionalne