Nowe zakażenia koronawirusem. Trwają szczepienia dzieci i dorosłych.

15.571 nowych przypadków zakażenia koronawirusem potwierdziło Ministerstwo Zdrowia w ciągu ostatniej doby. 

Podobnie jak w poprzednich dniach, najwięcej zakażeń jest z województwa mazowieckiego, gdzie zakaziło się 2.130 osób. Niewiele mniej, bo 2.117 osób odebrało pozytywny wynik w województwie śląskim. W laboratoriach przebadano niemal 12 tysięcy próbek. Najwięcej zakażeń, bo 163 potwierdzono w Katowicach, 115 w Bielsku-Białej, a 103 w powiecie pszczyńskim. 

Na kwarantannie jest ponad 26 tysięcy mieszkańców regionu, a wyzdrowiało 1376. 

W całym kraju zmarło 227 osób tylko z powodu COVID-19, w tym 15 w śląskiem, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi chorobami w całym kraju zmarło 567 osób, w tym 73 w województwie śląskim.

Już 150 tysięcy dzieci w wieku od 5 do 11 lat zostało zaszczepionych przeciwko COVID-19. Maluchy szczepione są także w naszym regionie. 

— We wtorek otwarty został punkt szczepień pediatrycznych przy Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie — mówi dyrektor ds. medycznych w Zespole Szpitali Miejskich w Chorzowie,.


W tamtejszym szpitalu jest 15 łóżek na oddziale covidowym dla dzieci i do tej pory były ciągle zajęte. Część dzieci ciężko przechodzi zakażenie koronawirusem, łącznie z niewydolnością oddechową. Jak zaznacza poranny gość Polskiego Radia Katowice, często rodzice bagatelizują objawy u dzieci myśląc, że to przeziębienie. 

Dzieci do 10 stycznia uczą się zdalnie. 

Jak mówi ekspertka,  dr Karmen Czernia-Pokrywka, warto czas nauki zdalnej wykorzystać na profilaktykę.


Na przełomie stycznia i lutego spodziewany jest szczyt piątej fali koronawirusa. Nie musi on być bardzo wysoki, dodaje lekarka.


Ważne jest także, by dzieci także przestrzegały zasad sanitarnych – prawidłowego noszenia maseczek, czy dezynfekcji. 

Autorzy Łukasz Łaskawiec, Joanna Opas /rs/


Wiadomości regionalne