Wzrasta liczba nowych zakażeń koronawirusem. Trwają szczepienia dzieci.

Potwierdzono 36.665 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w całym kraju. 

To kolejny dzień ze wzrostem zakażeń. Najwięcej nowych infekcji potwierdzono w województwie mazowieckim, gdzie zakaziło się 6.227 osób. Województwo śląskie jest na drugim miejscu w skali kraju pod względem liczny nowych zakażeń, a test dał pozytywny wynik u 5.923 pacjentów. 

Przebadano ponad 17 tysięcy osób. Na kwarantannie jest niemal 115,5 tysiąca mieszkańców województwa śląskiego, a wyzdrowiało 2.127 osób. 

Zmarło 19 pacjentów, w tym 3 z powodu COVID-19, reszta miała dodatkowe choroby. Najmniej zakażeń jest z lubuskiego, gdzie odnotowano 514 przypadków. 183 zakażenia to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. W całym kraju z powodu COVID-19 zmarło 67 osób, z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 181 osób.

Dzieci też są narażone na zachorowanie na COVID-19. Chociaż wcześniej dzieci też chorowały to jednak miały one łagodne objawy lub tez w ogóle ich brak. 

— Wariant omikron może powodować dodatkowe objawy — powiedział radny sejmiku śląskiego, pediatra Dariusz Iskanin.


Jak dodał poranny gość Radia Katowice. Wariant omikron roznosi się łatwiej niż delta, ale jak dodał medyk, wariant omikron nie powoduje tak wysokiej śmiertelności. Od niedawna można szczepić dzieci od 5 do 11 roku życia. Ale poziom wyszczepienia tej grupy wiekowej jest stanowczo zbyt niski, to zaledwie 10 procent osób. Z kolei w grupie od 12. roku życia, wyszczepionych jest ponad połowa nastolatków. 

Autorzy: Joanna Opas, Piotr Pagieła /rs/


Wiadomości regionalne