Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Inwazja Rosji na Ukrainę. Najważniejsze fakty. Czwartek, 10.03.2022. [AKTUALIZACJA]
10.03.2022
13:30:00

Inwazja Rosji na Ukrainę. Przedstawiamy najświeższe oraz najważniejsze fakty i wydarzenia.

[13:58] Premier Mateusz Morawiecki apeluje do liderów Unii Europejskiej o uniezależnienie się od rosyjskich dostaw. W liście, skierowanym między innymi do przewodniczącej Komisji Europejskiej Ursuli von der Leyen oraz przewodniczącego Rady Europejskiej Charlsa Michela, premier zaznaczył, że w szczególności dotyczy to węgla, ropy naftowej i gazu.

"Rosja wykorzystuje paliwa i nośniki energii - swoje najbardziej dochodowe źródło dochodów - do finansowania swojego kompleksu zbrojeniowego, jako narzędzie szantażu politycznego i gospodarczego oraz narzędzie korupcji transgranicznej" - napisał Mateusz Morawiecki.

Dlatego - jego zdaniem - Unia Europejska powinna podjąć wszelkie niezbędne kroki, aby uniezależnić się od rosyjskich paliw, surowców wykorzystywanych do ich produkcji oraz infrastruktury transportowej. Premier wskazał, że by to zrobić, musimy przyjąć dwutorowe podejście. Pierwszym sposobem jest opracowanie planu, aby precyzyjnie określić kolejne kroki w kierunku zakończenia uzależnienia Unii Europejskiej od rosyjskich paliw i surowców wykorzystywanych do ich produkcji. Nasze wysiłki powinny koncentrować się na zabezpieczeniu alternatywnych źródeł dostaw, najprawdopodobniej z Bliskiego Wschodu, USA i innych możliwych kierunków, biorąc pod uwagę względy polityczne i gospodarcze. Powinniśmy także wzmacniać połączenia międzysystemowe i infrastrukturę dywersyfikacji energetycznej w ramach Unii Europejskiej, a także rozwijać alternatywne źródła energii, w szczególności poprzez produkcję krajową.

Premier jako drugi sposób wskazał natychmiastowe podjęcie decyzji o przedłużeniu sankcji. Ich rozszerzenie powinno obejmować zakazy i ograniczenia importu z Rosji wszelkiego rodzaju węgla, ropy naftowej i innych produktów ropopochodnych oraz gazu. Chodzi także o zakaz dzierżawy tankowców i urządzeń do transportu gazu podmiotom rosyjskim oraz zaangażowania podmiotów unijnych w strategiczne projekty rosyjskie, takie jak „Arctic LNG2”, „Vostok Oil” oraz Zakład Przeróbki Gazu Amurskiego w Ust-Łudze. Dodatkowo powinien obowiązywać zakaz transferu technologii, zwłaszcza w zakresie ropy naftowej, gazu ziemnego, w tym LNG i wodoru do rosyjskiego sektora energetycznego. Wszystkie projekty badawczo-rozwojowe z Rosją dotyczące rozwoju technologii wodorowych, czyli produkcja, magazynowanie, przesył i utylizacja powinny zostać natychmiast zamknięte.

Według Matusza Morawieckiego, środkiem uzupełniającym powinno być zamrożenie aktywów bankowych rosyjskich oligarchów.
Premier zaznaczył, że stosunków z Rosją, zwłaszcza w sferze energetycznej, nie można postrzegać przez pryzmat handlu. Jak podkreślił, w ciągu ostatnich dwóch dekad państwa członkowskie powoli doszły do tego wniosku. "Prawdą jest, że zmiana obecnego paradygmatu dostaw energii będzie wymagała znacznego wysiłku i odpowiednich inwestycji finansowych. Tym razem jednak nie chodzi o nasze pieniądze, ale o nasze bezpieczeństwo i nasze życie - najdroższe wartości, które są w tej chwili bezceremonialnie łamane na ukraińskiej ziemi" - napisał premier Mateusz Morawiecki w liście do władz Unii Europejskiej. 

[13:44] 3 osoby zginęły podczas wczorajszego bombardowania szpitala w Mariupolu. Wczoraj Rosjanie zrzucili bomby na szpital dziecięcy i położniczy w oblężonym mieście nad Morzem Azowskim. Kilkanaście osób zostało rannych.

O ofiarach ataku na szpital w Mariupolu poinformował prezydent Wołodymyr Zełenski. Jak mówił, zginęły 3 osoby, wśród nich jedno dziecko - dziewczynka. Liczba rannych - to siedemnaście osób - to dzieci, kobiety i pracownicy medyczni.

Ukraiński prezydent zaznaczył, że Rosjanie w swoich mediach kłamliwie informują, że w szpitalu podczas bombardowania nie było pacjentów. Wołodymyr Zełenski podkreślił, że rosyjscy propagandyści są współodpowiedzialni za rosyjskie zbrodnie wojenne i poniosą za to konsekwencje tak jak ci, którzy wydają zbrodnicze rozkazy zrzucania bomb na ludność cywilną.

Rosjanie codziennie prowadzą ataki bombowe i artyleryjskie na ukraińskie miasta. Według danych ONZ w ciągu dwóch tygodni trwania wojny zginęło ponad 500 cywilów. Dane te są jednak najprawdopodobniej niedoszacowane.

[13:21] Premier Kanady Justin Trudeau podziękował Polakom za pomoc Ukraińcom oraz współpracę z kanadyjskim wojskiem w ramach NATO. Szef kanadyjskiego rządu rozmawiał w Warszawie z premierem Mateuszem Morawieckim.

Jak powiedział Justin Trudeau na początku spotkania, niesamowicie budujący jest fakt, że Polacy przyjmują w swoich domach uchodźców, którzy uciekają ku lepszemu życiu. "Wiąże się to z wieloma wyzwaniami, ale dzielnie stawiacie im czoła" - mówił premier Kanady.

Justin Trudeau zaznaczył, że niedawno odbył podróż na Łotwę, gdzie spotkał się polskimi żołnierzami współpracującymi z kanadyjskimi w ramach NATO. "Jesteście silnymi sojusznikami" - powiedział premier Kanady.

Mateusz Morawiecki również podziękował swojemu kanadyjskiemu odpowiednikowi. "Bardzo dziękuję panie premierze, że stoimy razem, że jesteśmy zjednoczeni w obliczu tych wielkich wyzwań" - powiedział szef polskiego rządu. Dodał, że wojna i kryzys uchodźczy są czymś niewyobrażalnym w drugiej dekadzie XXI wieku.

Politycy rozmawiali też o możliwych dalszych sankcjach wobec Rosji obejmujących sektor energetyczny. Kanada jest w gronie krajów bardzo silnie zaangażowanych w pomoc Ukrainie od czasu aneksji Krymu w 2014 roku. Po południu Justin Trudeau spotka się z prezydentem Andrzejem Dudą. 

[12:00] Działająca w ramach ONZ Międzynarodowa Organizacja do spraw Migracji poinformowała, że do 10 marca już 2 miliony 300 tysięcy osób wyjechało z Ukrainy. Ponad 112 tysięcy uciekających to obywatele krajów trzecich. Według danych Straży Granicznej, łącznie od 24 lutego, czyli od dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę, do Polski przybyło prawie półtora miliona uchodźców.

[10:00] Rozpoczęło się spotkanie ministrów spraw zagranicznych Ukrainy i Rosji w tureckiej Antalyi. Rozmowa Dmytro Kułeby i Siergieja Ławrowa odbywa się w kuluarach Forum Dyplomatycznego. To pierwsze spotkanie na tak wysokim szczeblu polityków Ukrainy i Rosji od agresji Rosji na Ukrainę.

[09:15] Szef ukraińskiego MSZ przybył do tureckiej Antalyi. Dmytro Kułeba spotka się tam z rosyjskim ministrem spraw zagranicznych Siergiejem Ławrowem. Tematem rozmów będzie rosyjska agresja na Ukrainie. Wywołana przez Federację Rosyjską wojna trwa już ponad 2 tygodnie. Ukraiński minister spraw zagranicznych zaznacza, że celem Ukrainy prezentowanym podczas rozmów będzie wstrzymanie ognia, wyzwolenie wszystkich zajętych przez Rosję terytoriów i rozwiązanie problemów humanitarnych, które wywołała rosyjska armia. Jak podkreśla, efekt rozmów zależy od tego, z jakimi dyrektywami przyjedzie na rozmowy Siergiej Ławrow. Dmytro Kułeba wyraził nadzieję, że rosyjski szef MSZ podejdzie do rozmów uczciwie, a nie z pozycji propagandowej i będzie chciał poszukać rozwiązania jak zatrzymać wojnę, którą rozpętała Rosja. Ukraińska armia powstrzymuje ofensywę Rosji. Według danych ONZ, do tej pory w wyniku rosyjskiej agresji dokonanej na Ukrainę zginęło ponad 500 cywilów. Dane te są najprawdopodobniej niedoszacowane. Rosjanie bombardują ukraińskie miasta m.in. za pomocą lotnictwa. Nie pozwalają też na ewakuację cywilów.

[08:40] Ukraina otworzyła siedem korytarzy humanitarnych dla mieszkańców terenów atakowanych przez Rosję. Poinformowała o tym wicepremier Iryna Wereszczuk. Dotyczy to między innymi podkijowskich miejscowości Bucza, Hostomel i Irpień, a także Sum. Gubernator obwodu sumskiego mówił wcześniej o trzech kolumnach z ewakuowanymi mieszkańcami. Mieszkańcy Sum ewakuowani są do Połtawy, podobnie jak mieszkańcy Trościańca i Krasnopola. To trzeci dzień ewakuacji w obwodzie sumskim.

[08:00] Wczoraj do Polski z Ukrainy wjechało 117,6 tysięcy osób - podała Straż Graniczna.

Łącznie od 24 lutego, czyli od dnia rosyjskiej agresji na Ukrainę, było to 1,43 miliona osób. Dzisiaj do 7:00 rano do Polski przyjechało kolejne 22 tysięcy osób z Ukrainy.

[07:00] Amerykański Kongres uchwalił pakiet pomocy dla Ukrainy i sojuszników w regionie o wartości 13 miliardów 600 milionów dolarów. Pieniądze te zostaną przeznaczone na wsparcie militarne dla Ukrainy, pomoc humanitarną i wzmocnienie wschodniej flanki NATO.
Ponad połowa pakietu pomocowego dla Ukrainy - 6 miliardów 650 milionów dolarów pokryje wydatki wojskowe - rozlokowanie dodatkowych sił USA w Europie wschodniej, zakupy i dostawy sprzętu wojskowego dla Ukrainy oraz wsparcie militarne krajów wschodniej flanki NATO, w tym dodatkowe uzbrojenie.
Ponad 4 miliardy dolarów Kongres przeznaczył na pomoc humanitarną dla uchodźców. Kwota ta obejmuje finansowanie wyżywienia i opieki zdrowotnej uciekających przed wojną Ukraińców a także dofinansowanie społeczności przyjmujących uchodźców. Na pomoc ekonomiczną dla Ukrainy i jej sąsiadów Amerykanie przeznaczą 1 miliard 800 milionów dolarów.
Z dokumentów Kongresu nie wynika jak duża kwota z poszczególnych funduszy trafi do Polski. W pakiecie znajdują się także środki na egzekwowanie sankcji wobec Rosji, w tym na zidentyfikowanie i zamrożenie majątków rosyjskich oligarchów.

[06:30] W polskich szkołach jest już 11,5 tysięcy dzieci, które przyjechały w ostatnich dniach z Ukrainy. Placówki oświatowe organizują dla nich klasy przygotowawcze. Uczniowie, którzy przyjechali z Ukrainy, będą się w nich uczyli zanim wejdą w polski system edukacji. Z danych Ministerstwa Edukacji i Nauki wynika, że w ostatnich dniach do Polski przyjechało ponad pół miliona dzieci w wieku szkolnym.

[06:30] Czwarty pakiet unijnych sankcji wobec Rosji za napaść na Ukrainę, który wszedł wczoraj po południu w życie, jest najsłabszym z dotychczasowych. Polska jest w grupie krajów, które uważają, że potrzebne są surowe restrykcje w sektorze energetycznym, by zatrzymać Putina. Jednak na zakaz importu z Rosji ropy, gazu i węgla nie chcą się zgodzić Niemcy, przy wsparciu Włoch i Węgier.

[04:00] Dzięki korytarzom humanitarnym, wczoraj z oblężonych przez Rosjan miast wywieziono ponad 30 tysięcy cywilów, poinformował prezydent Ukrainy Wołodymyr Zełenski. Według umowy z Rosjanami otwartych miało być 6 takich korytarzy, a udało się utworzyć 3. Wołodymyr Zełenski poinformował, że z Sum, Enerhodaru i niektórych miast obwodu kijowskiego łącznie wywieziono około 35 tysięcy osób. Według wcześniejszych informacji najwięcej cywilów ewakuowano z Sum. Natomiast z Mariupola, Wołnowachy, Iziumu, oraz podkijowskich miast - między innymi Buczy nie wywożono konwojów cywilów z powodu ostrzałów Rosjan. Według słów prezydenta Zełenskiego dziś także są plany, aby otworzyć 6 korytarzy.

/IAR/rs/pg/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA