Radio Katowice
Radio Katowice / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Jak być domowym archiwistą? Każdemu Damy Radę.
09.06.2022
15:14:00

Każdy z nas może zostać strażnikiem historii rodzinnej. Jak samodzielnie i w profesjonalny sposób zadbać o pamiątki przeszłości, jakich dokonać zabiegów konserwatorskich i jakich błędów się ustrzec, radzi Katarzyna Kwaśniewicz, kierownik Oddziału Konserwacji i Zabezpieczania Zasobu Archiwum Państwowego w Katowicach.


 
 

W pierwszym odruchu starając się zabezpieczyć nasze dokumenty dla przyszłych pokoleń, wkładamy je np. do woreczków czy foliowych „koszulek”. To jest bardzo zła droga. Tego typu materiały bardzo przyspieszają procesy starzeniowe, którym podlega papier. Generalną zasadą jest przechowywać papier z papierem. Używamy papierowych teczek a najlepiej włóżmy taki dokument do specjalnej, bezkwasowej obwoluty posiadającej odpowiednie atesty.


 

Jeżeli czujemy w sobie potencjał konserwatorski część prac możemy wykonać w domu. Usunąć z nich kurz czy wytrzeć zabrudzenia gumką. Wszystko jest uzależnione od stanu zachowanych materiałów. Jeżeli są w bardzo złym stanie, zakwaszone lub zagrzybione, nie róbmy tego samodzielnie, bo możemy je zniszczyć. Zwykle w domowym archiwum przechowujemy świadectwa, listy. Największym problemem konserwatorskim jest to, że są wielokrotnie poskładane a w tych miejscach papier jest osłabiony, ulega przetarciu lub przedarciu. Nie powinniśmy sami wykonywać napraw np. przy użyciu zwykłej taśmy klejącej, bo ona bardzo negatywnie działa na papier, wnika w jego strukturę niemal na trwale. Usunięcie jej z papieru czasami jest niemożliwe. Zdjęcia są trudnym materiałem, jeśli chodzi o pracę konserwatora, ponieważ trudna jest identyfikacja materiału fotograficznego i lepiej samemu tego nie robić. Można je przechowywać w albumach, ale zwracajmy uwagę z jakich materiałów są wykonane, jeżeli są dostosowane do przechowywania papieru to tak, natomiast jeśli są to przypadkowe obwoluty ochronne, to tylko przyspieszą procesy starzeniowe i pogorszą ich stan.

Domowe dokumenty najczęściej chowamy do szuflad, czasem znajdujemy je na strychach czy piwnicy. Cenne materiały, które chcemy zabezpieczyć dla następnych pokoleń przechowujmy w „stabilnych” warunkach, nawet jeśli nie są one idealne. Generalnie zasadą jest by nie zmieniać ich drastycznie czyli np. raz jest bardzo sucho, drugi bardzo wilgotno, bardzo ciepło i bardzo zimno. 



Radio Katowice / Audycje / Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
Każdemu damy radę - magazyn poradniczy
 
 
 
 


Każdemu damy radę to program, w którym specjaliści z różnych dziedzin podpowiadają, jak rozwiązywać problemy związane z przepisami, pracą, domem i rodziną.

Jakie mamy prawa i jakie obowiązki? Jak dbać o zdrowie i bezpieczeństwo najbliższych? Jak rozsądnie wydawać pieniądze i nie dać się oszukać? Jak dbać o samochód, ogródek i domowe zwierzęta?

Proste i przystępne odpowiedzi na te i inne pytania w Polskim Radiu Katowice.

Można także do nas pisać: damyrade@radio.katowice.pl.

Zobacz także Każdemu damy radę - magazyn poradniczy

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA