Audiobook. Pacyfikacja. Świąteczny tramwaj.

Co mogłoby umilić czas leżenia w łóżku bardziej niż baśnie i opowieści. Najmłodsi pacjenci Górnośląskiego Centrum Zdrowia Dziecka w Katowicach otrzymali dziś płyty z „Opowieścią Wigilijną” Karola Dickensa. Nie byłoby nic nadzwyczajnego w tej „opowieści”, gdyby nie fakt, że swoich głosów udzieliły znane postaci. Pomysł zakiełkował w studenckim radiu Egida, montaż również wykonali studenci. Przy współpracy Uniwersytetu Śląskiego i Banku ING pomysł mógł doczekać się szczęśliwego zwieńczenia w postaci unikatowej płyty.


 

wp_20141216_004_120Ilu ich było? Dokładnie nikt nie wie, nie wszystkim bowiem zakładano kartoteki, na pewno jednak kilkudziesięciu górników rannych podczas pacyfikacji kopalni "Wujek" uzyskało pomoc w Centralnym Szpitalu Klinicznym w Katowicach-Ligocie. Lekarze leczyli ich tam wbrew zaleceniom władz. Dla zmylenia prowadzili podwójne karty choroby poszkodowanych górników. Gdyby trzeba było ich ukrywać, przygotowana do tego celu była winda do przewożenia zwłok. W szpitalu znajduje się tablica pamiątkowa przypominająca o pomocy jakiej górnikom udzielili lekarze.


 

13962800397849168512_120Szykuje się naprawdę niezła jazda i, jak sprawdziła nasza reporterka, bez biletu. Bez trzymanki nie polecamy, bo trochę trzęsie, chociaż motorniczy pan Adrian jeździ bardzo ostrożnie. Na tory w naszym regionie wyjechał niedawno, bo po 14:00, nietypowy tramwaj. Nie dość, że model archiwalny, to w środku jest bardzo świątecznie. Świąteczną ekspozycję w tramwaju tradycyjnie już przygotowało Muzeum Śląskie. Tramwaj będzie kursował do święta Trzech Króli, czyli 6 stycznia. Przejazd jest bezpłatny, a szczegółowy rozkład znaleźć można na stronie internetowej Muzeum Śląskiego.Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Relacje reporterów Radia Katowice