Pierwsze nagranie radiowe

W Ligoniowym radiu przypominamy dzisiaj jedne z pierwszych nagrań radiowych, rejestrowanych na płytach decelitowych. Historia polskiej radiofonii, która rozpoczęła się 2 lutego 1925 roku w studio Polskiego Towarzystwa Radiotechnicznego przy ul. Narbutta w Warszawie jest warta przypomnienia, zwłaszcza że Radio Katowice ma w niej zapisane bardzo ciekawe rozdziały. Z radiowego archiwum pochodzą również fragmenty wywiadów z prof. Karolem Stryją, dyrektorem artystycznym i naczelnym Filharmonii Śląskiej, które chcemy także dziś przypomnieć. 2 lutego minęła 100 rocznica urodzin tego wybitnego pedagoga i dyrygenta, pochodzącego z Cieszyna.Prof. Mirosław Jacek Błaszczyk, obecny dyrektor Filharmonii pamięta swojego mistrza jako człowieka bardzo wymagającego od innych, ale przede wszystkim od siebie, o czym opowie dziś w programie.


Pierwszą godzinę Ligoniowego radia zakończymy rozmową o bluesie, w którym według Marka Makarona Motyki, bluesmana z Bytomia, dobrze jest śpiewać tradycyjne śląskie pieśni o pracy. W muzycznych zbiorach prof. Adolfa Dygacza jest ich niemało, a połączone z bluesem nabierają nowego wyrazu.


W muzycznej części programu, po godzinie 17:00, w śląskim stylu znajdą się również utwory z bluesem, ale nie zabraknie także słynnych śląskich przebojów z Moplikiem na zakończenie, który kabaret Rak wprowadził na stałe do kanonu polskiej piosenki kabaretowej .