Poręba bez autobusów. Antyzwiązek zawodowy. Dni otwarte w ASP.

Miasto Poręba ograniczyło o połowę środki na komunikację miejską. A co za tym idzie, część autobusowych kursów została wykreślna z rozkładu jazdy. Co na to pasażerowie? Prywatni przewoźnicy na ulicach Poręby pojawić się mają w ciągi miesiąca.


 

W Jastrzębskiej Spółce Węglowej powstał kolejny związek zawodowy. Jest on jednak nietypowy, gdyż tworzą go sami górnicy i ma być swoistą alternatywą dla tych, którzy delikatnie mówiąc, czują się rozczarowani związkami zawodowymi obecnie działającymi w spółce.


 

obraz_047_120W styczniu tego roku bezrobotni zarejestrowani w urzędach pracy stanowili 12% osób aktywnych zawodowo. Duża część z nich to absolwenci kierunków humanistycznych, w tym również kierunków artystycznych. Z danych Głównego Urzędu Statystycznego wynika, że aż od 20 do 25 procent młodych artystów nie znajduje zatrudnienia w zawodzie. Czy sam talent nie wystarczy? I czy w ogóle opłaca się studiować malarstwo, aktorstwo albo wzornictwo? Chętnych na studiowanie kierunków artystycznych nie brakuje. Co roku państwowe uczelnie artystyczne w Polsce kończy ponad 2 tysiące absolwentów. Od kilku lat uczelnie artystyczne dostosowują kształcenie do potrzeb rynku. Wzbogacana jest oferta edukacyjna, wprowadzane są nowe kierunki kształcenia zgodnie z zapotrzebowaniem rynku pracy, np. grafika czy wzornictwo internetowe. Czy to uchroni młodzież przed bezrobociem? 


 


Katowice na 102.2 FM

23 lata temu największy pożar w historii Polski oraz Europy Środkowej i Zachodniej po II wojnie światowe zniszczył ponad 9 tysięcy hektarów lasu. Wystarczyła iskra spod kół pociągu. Najbardziej ucierpiało nadleśnictwo Rudy Raciborskie. Jak po ponad dwóch dekadach wygląda miejsce, które strawił żywioł?


 

Bielsko-Biała na 103.0 FM

Gościem Studia Beskidy jest nowy wójt gminy Chybie Janusz Żydek. Ponadto rozmowa z Piotrem Wróblem, wokalistą bielskiego zespołu Akurat, który obchodzi 20. rocznicę powstania.


 

Częstochowa na 98.4 FM

Wielu osobom wydaje się, że Koła Gospodyń Wiejskich są reliktem przeszłości, mają się one jednak bardzo dobrze i prężnie działają. Ponadto Koła Gospodyń Wiejskich dostosowują się do nowoczesnych trendów w dziedzinie technologii: zakładają blogi, strony internetowe i na co dzień korzystają z komputerów. Krzysztof Słabikowski uczestniczył w spotkaniu przewodniczących Kół Gospodyń Wiejskich, gdzie omawiano nowoczesny program oparty na identyfikacji kół w ramach tworzonego specjalnie dla nich portalu społecznościowego. 


 


INFOSTRADA to magazyn reporterów Polskiego Radia Katowice, ale tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż INFOSTRADĄ.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl