Gościem Radia Katowice jest dziś prezydent Częstochowy Krzysztof Matyjaszczyk.
Dzień dobry panie prezydencie.
Witam pana, witam państwa.
Jaki był rok 2022? Jaki będzie 2023? Nie tylko w Częstochowie takie pytania sobie stawiają. Dochody miasta wyniosą 1 mld 641 mln zł, wydatki 1 mld 855 mln zł. Można by patrząc na ten budżet powiedzieć, że wszystko finansowo jest mniej więcej w normie. Miasto organizuje dziś w Filharmonii Częstochowskiej spotkanie noworoczne sumujące to, co było i zapowiadające to, co będzie. Bez wątpienia to był rok inwestycji w Częstochowie i to drogowych, wśród nich najważniejsza inwestycja od dziesięcioleci, czyli droga krajowa 91 (DK 91) dawna jedynka. Musi być przebudowana w tym roku, musi być bo to jest pewien kontrakt unijny. Czy będzie? Czy wystarczy czasu i pieniędzy?
Robimy wszystko żeby tak właśnie było, żeby nie stracić dofinansowania europejskiego zarówno DK 1, czyli teraz DK 91 i też do DK 46, czyli wylotu na Opole, ulica Główna i Przejazdowa. Wszystko wskazuje, że wyszliśmy z tego zakrętu który był, w którym znaleźli się właściwie wszyscy bo rosły ceny materiałów, rosły koszty pracy. Wykonawcy na kontraktach chcieli negocjować albo zmieniać te kontrakty i wszyscy mieli problemy, szczególnie z tymi dużymi inwestycjami. Mam nadzieję, że problemy są już za nami, że 2022 przyniósł nam pewne rozstrzygnięcia, które dzisiaj stawiają nas na prostej drodze do zakończenia tego właśnie przed końcem 2023 roku. Tego byśmy oczekiwali, tego byśmy chcieli, tego byśmy sobie życzyli na 2023 rok.
Zima tu pomaga, ta łagodność zimy, w tym momencie przynajmniej. Jest jeszcze jedna bardzo ważna inwestycja, to jest droga 46 do Opola. Postęp prac tutaj akurat jest terminowy bo nie było takiego momentu żeby wykonawca zszedł z placu budowy i tu termin też będzie dotrzymany.
Tu również termin będzie dotrzymany. Tutaj nie trzeba było po raz kolejny ogłaszać i rozstrzygać przetargu. Tutaj w drodze negocjacji udało się wynegocjować z dotychczasowym wykonawcą warunki prowadzenia i zakończenia tej inwestycji, i liczymy na to, że tu również w niezagrożony sposób ta inwestycja zostanie przeprowadzona. Rozumiemy, że będzie wiązało się to z pewnymi utrudnieniami. W przypadku DK 1, czyli DK 91, czy w przypadku DK 46, ale liczę, szczególnie w przypadku wylotu na Opole DK 46, to już jest ta druga połowa, ta w której widać mocne światło w tunelu.
To o czym rozmawiamy jest ważnie nie tylko dla mieszkańców Częstochowy, ale dla wszystkich przyjeżdżających czy przejeżdżających przez Częstochowę, bo to są główne szlaki komunikacyjne. Rok 2023, oczywiście jak w każdym samorządzie, to liczenie pieniędzy będzie bardzo mocno podkreślane, ale co jeszcze z inwestycji drogowych, albo w ogóle w 2023 roku państwo chcą w Częstochowie podjąć bądź zrealizować?
Wiemy, że będziemy realizować, bo jesteśmy już mocno rozpędzeni w inwestycji: budowa, przebudowa, właściwie przedłużenie ulicy Korfantego a więc połączenie terenów inwestycyjnych wokół huty z drogą krajową nr 46 z wylotem w kierunku Olsztyna i w kierunku Kielc, to jest w trakcie realizacji. Oprócz tego też duża inwestycja drogowa, modernizacja ulicy Jesiennej i przedłużenie tej ulicy do ulicy Bór, to też w trakcie realizacji i właściwie chcemy to kończyć w roku 2023, ale nie tylko same drogi, bo przecież również takie inwestycje kubaturowe. Duża termomodernizacja Technicznych Zakładów Naukowych największej chyba częstochowskiej szkoły, jeżeli chodzi o obiekt, jeżeli chodzi o zakres prac. To też do zrealizowania w roku 2023 i tak właściwie można by było wymieniać wiele jeszcze inwestycji, które są realizowane w mieście, i które będziemy chcieli kończyć. Oprócz tego również możliwości związane z inwestycjami, na które pozyskaliśmy dofinansowanie zewnętrzne, które dopiero będą rozpoczynane. Takie inwestycje, jak: budowa wiaduktu i połączenie komunikacyjne ronda Mickiewicza z ulicą Ogrodową aż do ulicy Krakowskiej, potencjalna inwestycja przebudowy skrzyżowania dróg krajowych DK 1, właściwie teraz DK 91 z DK 46, czyli ulica Bugajska, na to też pozyskaliśmy dofinansowanie i chcemy rozstrzygać przetargi, jeżeli tylko ceny przetargowe będą mieściły się w granicach tych oczekiwań, tych dofinansowań które mamy, to pewnie będziemy chcieli zaczynać duże, kolejne inwestycje, również drogowe.
My podkreślamy te inwestycje drogowe bo w Częstochowie akurat w tej kwestii trwa przebudowa już właściwie od dwóch lat. Mówimy o inwestycjach na które, jak rozumiem panie prezydencie, pieniędzy nie zabraknie. A na co pieniędzy zabraknie?
Dużo jest takich spraw, na które chcielibyśmy aby było więcej pieniędzy. W budżecie miasta Częstochowy nie ma na przykład środków na inwestycje w naszym miejskim szpitalu, jedynie na kontynuację projektu, który został rozstrzygnięty już wcześniej są przeznaczone środki na kwotę 700 tys. złotych. Na pewno na służbę zdrowia, szczególnie na nasz szpital, takie środki by się przydały. Jest wiele również dziedzin życia takich, które nie mają pełnego finansowania. Przecież edukacja nie ma pełnego finansowania na cały rok 2023. Zawsze tak było, że zostawialiśmy sobie czas na to żeby w trakcie roku uzupełniać te środki, ale trzeba pamiętać, że nie ma finansowania w 100%. Wszystko będzie zależało od tego jak będziemy się gospodarzyć w 2023, jakie dodatkowe środki uda się pozyskać na realizację wielu potrzebnych przedsięwzięć po to żebyśmy mogli ze spokojem patrzeć w 2023, który jest bardzo trudnym pod kątem inwestycyjnym, pod kątem w ogóle finansowania rokiem bo to jest kolejny rok niedofinansowania w oświacie, zbyt małej subwencji w porównaniu z potrzebami, to jest rok kolejnych strat dla budżetu miasta Częstochowy, dla budżetu w ogóle samorządowego, w związku z reformami podatkowymi wprowadzanymi przez rząd itd., itd. Można by tutaj wymieniać wiele różnych powodów dla których nasze dochody zmniejszyły się a wydatki niestety zwiększyły się, głównie są to powody te, które dotyczą decyzji centralnych. Jeżeli rząd zbyt mało pieniędzy przekazuje na szpital na kontrakt, jeżeli zbyt mało pieniędzy dostajemy do samorządów na edukację, jeżeli nie są pokrywane w 100% zadania zlecone administracji samorządowej przez administrację rządową, no to są problemy finansowe i przechodzą je wszystkie samorządy.
Czasu mamy niewiele na dokończenie tej myśli, ale jest pewien problem długofalowy. W Częstochowie rodzi się coraz mniej dzieci. Statystyki to pokazują, i to zarówno obywateli Częstochowy -używam takiego pojęcia-, jak i tych osób które urodziły się w Częstochowie w ogóle, także z innych miejscowości okolicznych. To jest średnio pół tysiąca obywateli mniej rodzących się i to pokazuje, że miasto się po prostu wyludnia.
To jest tak, że rzeczywiście jeżeli spojrzelibyśmy na bilans ile osób się rodzi, ile osób umiera, ile osób się przyprowadza, ile wyprowadza, to szczególnie jeżeli chodzi o ten przyrost naturalny, to widać, że nie ma takiego sukcesu czy to programu 500+, czy wszystkich innych programów, które miały by zwiększać liczbę mieszkańców, bo tych urodzeń nie jest tyle ile byśmy sobie tego życzyli czy oczekiwali. Z drugiej strony ja też nie do końca wierzę tym danym z powodu chociażby tego, że dawno, dawno temu pewien premier obiecywał, że zostanie zniesiony obowiązek meldunkowy, że nie trzeba będzie się meldować bo przecież po co. Potem się okazało, że ze względów podatkowych, ze względów właściwie wszystkich, nie da się tego w taki prosty sposób zrobić. Wiele ustaw weszło w życie i zaczęło się mówić o tym, że mówimy o zamieszkaniu a nie o zameldowaniu, natomiast nikt nigdy nie zlikwidował obowiązku meldunkowego. Ten obowiązek meldunkowy jest, on powinien być realizowany natomiast ludzie często mieszkają a nie meldują się i w moim przekonaniu w naszym mieście jest dużo, dużo więcej mieszkańców niż wynika to ze statystyk tylko oni się po prostu nie meldują. Część z pełną premedytacją, bo to jest sprawa dotycząca na przykład podatku śmieciowego czy wszelkich innych podatków, z drugiej strony musimy pamiętać, że to są konkretne uszczuplenia w budżecie, bo jeżeli ktoś mieszka w naszym mieście a tego nie wykazał, to miasto nie dostaje z tego tytułu podatku z jego PIT-u, czyli z udziałów w PIT-cie i to jest też pewna strata. Prowadzimy taką akcję informacyjną w tym temacie i liczymy, że nasi mieszkańcy będą chcieli potwierdzać swoje zamieszkanie, właśnie również poprzez zameldowanie i z tego tytułu te dane statystyczne nam się też poprawią, bo w moim przekonaniu one są dużo lepsze, niż dzisiaj gdybyśmy spojrzeli w liczby.
Dziękuję bardzo. Prezydent Częstochowy Krzysztof Matyaszczyk. Wszystkiego dobrego w 2023 roku.
Dla pana i dla państwa wszystkiego najlepszego w roku 2023.
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.