Obecność naukowców na Europejskim Kongresie Gospodarczym to wielka szansa na nawiązanie kontaktów z przedstawicielami otoczenia społeczno-gospodarczego — mówił na antenie Radia Katowice rektor Politechniki Śląskiej prof. Arkadiusz Mężyk.
Jego uczelnia jest partnerem instytucjonalnym Kongresu.
— To miejsce integracji środowiska biznesowego z naukowym — podkreślił rektor.
Dodał, że "niezwykle inspirujące jest wysłuchiwanie opinii przedstawicieli biznesu". Naukowcy poznają "ich wizję rozwoju technologicznego" i "spojrzenie na zagrożenia współczesnego świata".
— To nam daje pewne idee, jak te zagrożenia zwalczać i jak się wpisywać w trendy rozwojowe — zaznaczył prof. Arkadiusz Mężyk.
Wydarzenia takie jak Europejski Kongres Gospodarczy, dają szansę na zawiązanie długotrwałej współpracy.
Obecnie największym w regionie partnerem biznesowym Politechniki Śląskiej jest Katowicka Specjalna Strefa Ekonomiczna, która – jak mówił gość Radia Katowice – "jest bardzo szeroko reprezentowana na Kongresie". Rektor uczelni dodał, że partnerami są także "firmy z zakresu zaawansowanych technologii, co owocuje różnymi umowami, nie tylko badawczymi, ale również w obszarze kształcenia, na przykład dualnego, kreowania nowych metod i kierunków kształcenia". Politechnika Śląska w Międzynarodowym Centrum Kongresowym, gdzie odbywa się trzydniowa impreza, przedstawia na specjalnym stoisku swoją ofertę edukacyjną i badawczą.
Od poniedziałku do środy Kongres wypełni niemal 170 debat. Uczestnicy rozmawiają o konkurencyjności i odporności europejskiej gospodarki oraz transformacji sektora energii. Jednym z głównych tematów największej imprezy biznesowej Europy Centralnej jest Ukraina. Spotkania są transmitowane w Internecie, aby każdy mógł w nich uczestniczyć.
Z rektorem Politechniki Śląskiej prof. Arkadiuszem Mężykiem rozmawiamy także o wynikach raportu "Kobiety na politechnikach 2023", współpracy z Węglokoksem i ofercie dla kandydatów na studia.
Autor: Łukasz Łaskawiec/mf/
Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.