Trójwymiarowa Prognoza Pogody na dziś

Cezary Orzech o pogodzie dla regionu! 

Każdego dnia! Po 7:15, 10:15 i 15:15.


Czwartek,  21 listopada

Sytuacja baryczna nad nami właściwie przebiega bez większych zmian. Wciąż obserwujemy wyżowo-niżową rywalizację. Ciśnieniową linę przeciągają między sobą dwa zasadnicze układy baryczne. W północnym rogu nad Rosją pręży się jesienna rozbudowana wyżowa Quincy, która w swoim wyżowym sercu niesie ponad 1050 hPa. Natomiast w zachodnim rogu barycznego ringu już przygotowuje się zimowy układ niżowy Keke. W ciśnieniowych zapasach na razie Quincy i KeKe idą zatoka w zatokę. A jako, że jesteśmy niemal w centrum całego zamieszania, to u nas ciśnienie wciąż utrzymuje się na dość przyjemnym poziomie. Zredukowane do poziomu morza wynosi 1013 hPa, a mierzone na płycie lotniska w Pyrzowicach 977 hPa. Lekki spadek, ale jeszcze w normie. Jednak biomet wyskakuje niekorzystny, więc meteopaci mogą narzekać na dolegliwości bólowe, zmienność nastroju czy pogorszenie koncentracji. Wszystko przez front chłodny, związany z niżowym Keke, który przesuwa się w stronę Rumunii. 

Do końca dnia zachmurzenie całkowite z przejaśnieniami ze słabymi opadami deszczu. Temperatura maksymalna od 10°C do 12°C, w rejonach podgórskich od 9°C do 11°C, wysoko w Beskidach od 6°C do 8°C. Wiatr rano słaby, później umiarkowany i porywisty szczególnie na Jurze i na północy w okolicy Częstochowy, w rejonach podgórskich wieczorem w porywach do 55 km/h. Wysoko w górach wiatr wzmagający się do 55 km/h, w porywach do 80 km/h. 

W nocy zachmurzenie duże z większymi przejaśnieniami. Miejscami słabe opady deszczu, głównie na południu województwa. Temperatura minimalna od 5°C do 7°C, w rejonach podgórskich od 5°C do 7°C, wysoko w Beskidach od 4°C do 6°C. Wiatr umiarkowany, porywisty. W rejonach podgórskich wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h. Wysoko w górach silny w porywach do 75 km/h. 

W piątek zachmurzenie małe i umiarkowane, miejscami duże. Temperatura maksymalna od 10°C do 13°C, w rejonach podgórskich od 11°C do 12°C, wysoko w Beskidach od 6°C do 8°C. Wiatr umiarkowany i dość silny, porywisty. W rejonach podgórskich wiatr dość silny, w porywach do 60 km/h. Wysoko w górach wiatr od 40 km/h do 50 km/h, w porywach do 75 km/h. 

Prognozę opracowała: Małgorzata Lachendro


Słuchaj OnLine, 89.3 FM – Gliwice, 97.0 FM – Racibórz, 98.4 FM – Częstochowa, 102.2 FM – Katowice, 103.0 FM – Bielsko-Biała, 216.928 DAB+ – Katowice.  

Trójwymiarowa Prognoza Pogody
na weekend 15-17.11.2019