Koncert Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice "Camerata Silesia"

Zespół Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia” to czołowa w Polsce kameralna grupa śpiewacza, utworzona w 1990 r. przez kierującą do dziś zespołem, charyzmatyczną i cieszącą się szczególnym uznaniem, dyrygentkę Annę Szostak. Zespół ceniony jest za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.

W ciągu ponad 30 lat swojej działalności Camerata Silesia zdobyła międzynarodową renomę, promując Polskę i Miasto Katowice podczas występów w najbardziej prestiżowych salach koncertowych Europy i Azji.

Zespół regularnie bierze udział w międzynarodowych festiwalach, będąc stałym gościem m.in. Warszawskiej Jesieni, Wielkanocnego Festiwalu Ludwiga van Beethovena, Festiwalu „Chopin i jego Europa” czy Wratislavia Cantans. Pozostając w bliskich relacjach z wieloma najważniejszymi przedstawicielami muzyki współczesnej, Camerata Silesia dokonała prawykonań ponad 300 utworów najnowszych, niejednokrotnie komponowanych specjalnie dla Zespołu.

Uznaniem międzynarodowej krytyki muzycznej cieszy się nie tylko działalność koncertowa Cameraty Silesii, ale także nagraniowa. Zespół ma w swym dorobku już kilkadziesiąt płyt, z których cztery uzyskały Nagrodę Muzyczną „Fryderyk”, a kilkanaście było do niej nominowanych.

Od 2014 r. Camerata Silesia realizuje autorskie cykle koncertów w siedzibie Narodowej Orkiestry Symfonicznej Polskiego Radia w Katowicach, przedstawiając zróżnicowany repertuar, obejmujący zarówno muzykę poważną jak i tę z pogranicza muzyki jazzowej i rozrywkowej.


Michał Goławski – śpiewak (bas), pianista. Jest absolwentem Akademii Muzycznej im. Karola Szymanowskiego w Katowicach w klasie fortepianu prof. Andrzeja Jasińskiego, laureatem krajowych i zagranicznych konkursów pianistycznych. Był stypendystą Ministra Kultury i Sztuki oraz Prezydenta Miasta Katowice. Uczestniczył w kursach pianistycznych tak znakomitych osobistości, jak Krystian Zimerman, Zbigniew Raubo, Józef Stompel, Joseph Bannovetz, Aleksiej Orłowiecki czy Lee Kum Sing.

W katowickiej uczelni studiował również śpiew solowy, gdzie kształcił się pod kierunkiem prof. Jana Ballarina oraz dra Adama Szerszenia. Od kilkunastu lat pracuje ze śpiewakami jako korepetytor wokalny. Przez pięć lat był korepetytorem śpiewaków w operze we Frankfurcie nad Menem. Brał udział w licznych kursach wokalnych prowadzonych przez znakomitych pedagogów oraz śpiewaków światowych scen operowych. Uczestniczył jako akompaniator w wielu konkursach wokalnych, niejednokrotnie otrzymując nagrodę najlepszego pianisty konkursu.

Anna Szostak – dyrygent, pedagog, profesor sztuki w dyscyplinie sztuki muzyczne. Absolwentka Wydziału Artystycznego Uniwersytetu Śląskiego do dzisiaj związana z tą uczelnią. Stworzyła i prowadziła kilka zespołów wokalnych, z którymi zdobywała nagrody na festiwalach polskich i zagranicznych. Największe jednak uznanie zyskała jako dyrektor i dyrygent założonego przez siebie w 1990 roku Zespołu Śpiewaków Miasta Katowice „Camerata Silesia”. Zespół ten, złożony z solistów wokalistów, wykonując pod jej kierunkiem zarówno utwory wokalne a cappella, jak i wokalno-instrumentalne, prowadzi aktywną działalność koncertową i nagraniową, honorowaną prestiżowymi nagrodami, zdobywając uznanie krytyki w kraju i za granicą. Ceniony jest przede wszystkim za perfekcyjne wykonania muzyki współczesnej, świetnie odnajduje się także w interpretacjach muzyki dawnej.

Anna Szostak dokonała ponad  300 prawykonań dzieł kompozytorów, którzy nierzadko dedykowali swoje utwory jej i jej zespołowi, m.in.: K. Baculewskiego, R. Campo, R. Gabrysia, A. Gabrysia,  H.M. Góreckiego, K. Knittla, A. Koszewskiego, Z. Krauzego, A. Krzanowskiego, S. Krupowicza, P. Łukaszewskiego, A. Nowaka, Z. Preisnera, S. Procacciolego, B. Schaeffera, W. Szalonka, P. Szymańskiego, R. Twardowskiego, J. Wnuk-Nazarowej, A. Zubel.