Radio Katowice
Radio Katowice / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Prezydent-elekt Tychów o spalarni odpadów: Na dziś nie ma żadnych wiążących zgód formalno-prawnych
23.04.2024
07:30:00

Mateusz Franczyk/Radio Katowice

Prezydent-elekt Tychów Maciej Gramatyka powiedział w Radiu Katowice, że blok przy ulicy Darwina, w którym w Wielkanocny Poniedziałek doszło do wybuchu gazu zostanie wyremontowany. Trwają ekspertyzy biegłych — dodał.

— Jeszcze nie zakończyło się badanie ekspertów, dotyczące bezpieczeństwa i tego, czy budynek na pewno nie stanowi żadnego zagrożenia. Na to jeszcze musimy chwile poczekać — powiedział.

"Przed nami jest naprawa wszystkich pionów, bo one zostały uszkodzone". Prezydent Gramatyka powiedział, że nawet jeśli nie będzie konieczności wymiany uszkodzone stropy między parterem w pierwszym piętrem ale wymienione zostaną instalacje - to część mieszkańców wyższych kondygnacji będzie mogła wrócić do swoich domów wcześniej. Maciej Gramatyka nie chciał jednak określić terminu.

Prezydent elekt Tychów dodał, że miasto będzie wspierać w remoncie budynku, w którym zniszczony został jeden z pionów.

"To jest budynek wspólnoty, zarządza nim Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych, ale jednak zarządza nim wspólnota, co powoduje, że miasto ma (...) ograniczony udział w tym jak to będzie wyglądać." Maciej Gramatyka zapewnił, że MZBM będzie uczestniczył w prowadzeniu tego remontu i "będziemy robic wszystko, by było to jak najszybciej."

Prezydent Tychów nie był jednak w stanie określić terminu rozpoczęcia prac

Przypomnijmy, w wielkanocny Poniedziałek w bloku przy ulicy Darwina doszło do wybuchu gazu, w którym jedna osoba zginęła. Mieszkańcy 49 lokali musieli opuścić swoje mieszkania i do teraz nie mogą do nich wrócić. Miasto zapewniło części lokale zastępcze. Z ostatnich informacji magistratu wynika, że 38 rodzin z ulicy Darwina złożyło wnioski o lokale zastępcze.

Prezydent-elekt Tychów Maciej Gramatyka powiedział w Radiu Katowice, że jest przeciwny budowie spalarni odpadów w Wilkowyjach. Jak mówił - w tej sprawie decydujący jest głos mieszkańców a ci na to się nie zgadzają. Mieszkańcy Tychów nie chcą spalarni - boją się fetoru i zanieczyszczeń powietrza.

— Projekt, który przedstawiła prywatna firma, która chciała zrealizować taka inwestycję w tej dzielnicy spotkał się z dużym niezadowoleniem ze strony mieszkańców — powiedział Maciej Gramatyka. — Na dziś nie ma żadnych wiążących zgód formalno-prawnych — i myślę, że od tej strony (...) ten projekt napotyka na duże trudności.

Prywatna firma chce wybudować w dzielnicy Wilkowyje "Zakład Odzysku Energii". Tychy  miałyby kupować ciepło wytworzone w efekcie spalania odpadów i rozprowadzać je w ramach miejskiej sieci ciepłowniczej.

Państwa i moim gościem jest pan Maciej Gramatyka, były wiceprezydent Tychów, były i już pełniący obowiązki prezydenta, prezydent elekt Tychów. Dzień dobry panie prezydencie.

Dzień dobry witam pana, witam państwa.

Panie prezydencie 57% głosów w niedzielnej dogrywce wyborczej, kandydat Prawa i Sprawiedliwości Sławomir Wróbel 43%. Spodziewał się pan? Bo to w sumie taka dość wyrównana walka była. 

To jest zawsze trudna odpowiedź na pytanie czy się spodziewałem. Wierzyłem rzeczywiście w sukces, ale zawsze do końca pozostaje napięcie i oczekiwanie na to czy przekonałem wyborców do swojej wizji miasta, czy przekonałem swoją aktywnością nie tylko z czasów kampanii, ale w ogóle w ciągu ostatnich pięciu lat jako zastępca prezydenta, a tak naprawdę w samorządzie tyskim jestem od 2010 roku kiedy po raz pierwszy zostałem radnym, więc choć wierzyłem w sukces, bo ostatnie dni, które spędziłem na chodnikach naszego miasta utwierdzały mnie w tym przekonaniu, że ludzie z którymi rozmawiam są życzliwie i pozytywnie nastawieni, natomiast zawsze pozostaje ta niewiadoma czy na pewno rozmawiałem z tymi, którzy reprezentują taki szeroki obraz…

z nieprzekonanymi po prostu.

Też, z nieprzekonanymi też rozmawiałem. Natomiast rzeczywiście, z tych rozmów wynikało, że to jest tak 2/3 : 1/3 jeśli chodzi o przekonanych i nieprzekonanych.

Panie prezydencie to część merytoryczną naszej rozmowy zacznijmy od Poniedziałku Wielkanocnego, wtedy w bloku przy ulicy Darwina doszło do wybuchu gazu. Przed naszą rozmową powiedział mi pan, że był pan w drodze w góry. Szybko musiał pan wrócić. Minęło już trochę czasu. Jak w tej chwili wygląda sytuacja tych kilkudziesięciu rodzin, które straciły mieszkanie?

Cały czas ta klatka tego budynku, bo to jest jedna klatka w budynku, w którym wydarzył się ten wybuch…

Na parterze.

Tak, na parterze. Ta klatka dalej jest nieczynna, to znaczy nikt tam nie może wrócić jeszcze żeby mieszkać. Uszkodzone są mieszkania na parterze, na pierwszym, drugim piętrze. Pozostałe oczywiście też w jakimś zakresie, ale te o których powiedziałem najbardziej. Natomiast nikt tam nie może wrócić ze względu na to, że jeszcze nie zakończyło się badanie ekspertów dotyczące bezpieczeństwa i tego czy budynek na pewno nie stanowi żadnego zagrożenia. Na to jeszcze musimy chwilę poczekać i potem jest przed nami tak naprawdę naprawa wszystkich pionów instalacyjnych bo one zostały uszkodzone.

Wymiana jednego z sufitów, tak?

Tak, to też. Myślę, że jeżeli nawet nie będzie wymiany tego jednego stropu, ale wymienione zostaną instalacje, to część mieszkańców być może będzie mogła wrócić wcześniej z tych mieszkań, które są na wyższych piętrach dlatego, że tam w zależności od tego na którym piętrze, uszkodzenia są mniejsze albo większe, a czasami niewielkie. Natomiast to wszystko trwa i jeszcze będzie trwało. Tutaj jesteśmy w dużym stopniu uzależnieni od opinii ekspertów a potem od firmy, która będzie prowadzić ten remont.

To jest kwestia tego roku czy przyszłego roku?

Nie chciałbym mówić jednoznacznie, że tego albo przyszłego, bo ja tego po prostu nie wiem. To jest budynek wspólnoty -zarządza nim Miejski Zarząd Budynków Mieszkalnych (MZBM)-, ale jednak to jest wspólnota, co powoduje że miasto ma taki ograniczony udział w tym, jak to będzie wyglądać, bo to są jednak w dużej części mieszkania prywatne. Oczywiście, że MZBM będzie uczestniczył w prowadzeniu tego remontu i będziemy robić wszystko żeby to było jak najszybciej, ale tutaj jeszcze terminów nie mamy bo nie mamy jeszcze wykonawcy, który powiedziałby konkretnie kiedy może to zrobić. 

Panie prezydencie w kampanii wyborczej mówił pan o trzech najważniejszych problemach do rozwiązania w mieście, to: utworzenie SOR-u z lądowiskiem dla śmigłowca; poprawa jakości powietrza; przeciwdziałanie wyludnianiu się Tychów. A ja chciałbym pana zapytać o spalarnię. Co z tą spalarnią będzie? Pan jest „za” czy „przeciw”? A może „za” a nawet „przeciw?

Mówiąc konkretnie o spalarni w dzielnicy Wilkowyje, to jestem przeciw. To był temat, który tak naprawdę właściwie w dużym stopniu zaważył na wyniku wyborów w tamtej części miasta. Projekt, który przedstawiła prywatna firma, która chciała zrealizować taką inwestycję w tej dzielnicy, spotkał się z dużym niezadowoleniem ze strony mieszkańców, a jak wiemy przy takich inwestycjach, taki konflikt społeczny nigdy nie będzie pomagał w realizowaniu.

Ale wie pan, jak to jest, wszyscy chcielibyśmy pozbyć się tych śmieci żeby one zostały zutylizowane, ale nie u nas.

Tak oczywiście, to tak z większością inwestycji które są gdzieś blisko…

I które są trudne.

…tak, które są trudne, które powodują, że nasz spokój będzie trochę zakłócony. Natomiast tutaj to nie rozwiązałoby zapewne w pełni problemu dotyczącego gospodarki odpadami. Na pewno jeżeli to ma być w sprzeczności z interesem mieszkańców, jeżeli to ma wywoływać tak wielkie niepokoje u mieszkańców, to takiego projektu nie należy realizować w tym miejscu, co więcej na dziś nie ma żadnych, takich wiążących, zgód formalno-prawnych i myślę, że od tej strony właśnie, formalno-prawnej, ten projekt napotyka na duże trudności, to nawet powoduje, że on nie zostanie zrealizowany. 

Czyli niech to robi metropolia?

Na pewno temat gospodarki odpadami i rozwiązanie tego problemu -za chwilę utoniemy w śmieciach, za parę lat w Tychach staniemy przed wyzwaniem dotyczącym budowania kolejnej niecki w wysypisku- więc na pewno temat jest niezwykle ważny i trzeba go rozwiązać. Spalarnie odpadów na świecie funkcjonują, często to są centra miast. Przecież mamy takie przykłady, wiec to można zrobić. Natomiast w Polsce takich projektów, które zostały z sukcesem zrealizowane też mamy kilka, ale to też trwało zanim do tego doszło. Tak, widzę szansę w tym, że temat gospodarki odpadami może rozwiązać metropolia, co więcej już takie działania były podejmowane. Jak wiemy metropolia miała taki plan. Potem wojewoda zablokował, ze względu na to, że w tych ustawowych zadaniach metropolii nie ma akurat takiego. Natomiast wierzę w to, że ten temat da się zrealizować przy pomocy metropolii. 

À propos metropolii to jaka jest Macieja Gramatyki wizja Metropolii Górnośląsko-Zagłębiowskiej?

Po tych wszystkich rozmowach, i po pięciu latach działania metropolii widać dość jasno, że ona w takim kształcie, jest przede wszystkim za duża, bo ponad 40 miast, które nie tworzą wcale metropolii. Wiemy, że ta liczba wynika z tego, że w ustawie która została przyjęta wpisano liczbę ludności, która musi zamieszkiwać na terenie metropolii. Tak naprawdę potem szukano tej liczby ludności na mapie, takie mam wrażenie. W związku z tym my ewidentnie widzimy, że czym innym jest metropolia składająca się z tych kilkunastu miast, które są w centrum wokół Katowic, a czym innym te które są oddalone znacząco od Katowic. Moim zdaniem metropolia, zresztą ma kilka pomysłów na to w jaką stronę iść, ale ta wizja ściślejszej współpracy miast, które są w centrum, to jest moim zdaniem, to w jakim kierunku powinna rozwijać się metropolia. 

A na razie udało się tak naprawdę rozwiązać kwestie komunikacyjne.

Tak, ale pamiętajmy o tym, że KZK GOP też rozwiązywał kwestie komunikacyjne wcześniej. Dzisiaj wierzę w to, że jest sprawniej. W Tychach na pewno. Metropolia dała nam jeden bilet bo wcześniej mieliśmy swojego organizatora komunikacji, a teraz będąc w Zarządzie Transportu Metropolitalnego, to mamy jeden bilet.

I to jest ułatwienie.

I to jest ułatwienie oczywiście. To jest plus. Chociaż są takie głosy, że dawniej było sprawniej bo można było szybciej wprowadzać zmiany w rozkładzie jazdy, bo jak był organizator na terenie gminy to wtedy łatwiej było wpływać na decyzje, teraz jest to trudniejsze. Są plusy i minusy. Ale na pewno plusem jest to, że na jednym bilecie można podróżować po metropolii i nawet troszkę dalej, bo jak wiemy są też gminy spoza metropolii, a druga sprawa to też nie ma takiego dublowania linii autobusowych, jak to było wcześniej. 

To wróćmy na koniec naszej rozmowy do Tychów. Prezydent Maciej Gramatyka i pierwsze trzy decyzje najbliższe dotyczące miasta jakie będą?

Oj, ja cały czas pełnię funkcję w związku z tym każdego dnia podejmuje jakieś decyzje dotyczące miasta. Najbliższe to, tak naprawdę, musimy ukonstytuować Radę Miasta, to będą też decyzje personalne, powołam zastępców…

W tej Radzie Miasta ma pan stabilną większość i nie będzie pan miał problemu z rządzeniem.

Ja do wyborów szedłem z poparciem byłego prezydenta, dziś senatora Andrzeja Dziuby, który z kolei miał swoją reprezentację w wyborach, tzn. Komitet Wyborczy Samorządowcy Andrzeja Dziuby, ten komitet zdobył 5 mandatów, mój komitet Koalicji Obywatelskiej 10, w związku z tym to jest większość w Radzie Miasta. Przed nami takie decyzje, w sumie personalne, kto czym się będzie zajmował w tejże Radzie, jacy będą zastępcy. To jest jeszcze przed nami. 

Pięć lat przed panem. Trzymamy kciuki i życzymy powodzenia. Maciej Gramatyka prezydent elekt, bo jeszcze przed zaprzysiężeniem, prezydent elekt Tychów. Dziękuję panu bardzo za wizytę.

Dziękuję bardzo.  



Radio Katowice / Audycje / Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
Gość Radia Katowice – rozmowa dnia
 
 
 07:40
 

Zawsze jesteśmy w centrum wydarzeń. Dyskutujemy o problemach ważnych dla kraju i regionu. Zadajemy trudne pytania, zmierzamy do sedna sprawy. Wykładamy kawę na ławę.

Zobacz także Gość Radia Katowice – rozmowa dnia

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA