Światowy Dzień Chorego. Specjalne odwiedziny u pacjentów.

fot. Agnieszka Loch

Dziś Światowy Dzień Chorego. 

Pacjentów oraz personel szpitala miejskiego w Rudzie Ślaskiej Goduli odwiedził metropolita katowicki, abp Wiktor Skworc. Była uroczysta Eucharystia i rozmowy z pacjentami. Arcybiskup przypomniał również orędzie do chorych, autorstwa papieża Franciszka.

— Papież nie pozostawia złudzeń, że w opiece nad chorym potrzebne są pieniądze, jednak przede wszystkim troska i bezinteresowność — mówił arcybiskup.


Hasło tegorocznego dnia chorego to "Darmo otrzymaliście, darmo dawajcie”, przypomniał podczas homilii arcybiskup.


— Cieszymy się, że odwiedził nas arcybiskup. Modlitwa to dla nas wsparcie z walce z chorobą. — mówili podczas spotkania z arcybiskupem pacjenci rudzkiego szpitala. 


Duchowni odwiedzą pacjentów także w Mikołowie, Tychach i w Katowicach.

W komunikacie odczytanym w kościołach archidiecezji katowickiej 27 stycznia metropolita zwrócił uwagę, że to święta Teresa z Kalkuty swoją postawą uwidoczniła miłość Boga wobec ubogich i chorych. Pomaga nam ona zrozumieć, że podstawowym kryterium działania powinna być bezinteresowna miłość wobec wszystkich, bez względu na język, kulturę, grupę etniczną czy religię. Arcybiskup zaznaczył, że wobec łatwo zauważalnych tendencji do komercjalizacji służby zdrowia, patrzenia na pacjenta przez pryzmat wykonania procedury i pieniądza oraz tendencji do zapominania o chorym, jako o człowieku. 

Z kolei na terenie Uniwersyteckiego Centrum Klinicznego im. prof. Kornela Gibińskiego, pacjentki leczące się onkologicznie wzięły udział w warsztatach makijażu pod okiem profesjonalnych wizażystek. Ponadto, chorzy z oddziału chemioterapii dziennej mogli zobaczyć pokaz iluzji w wykonaniu Tomasza Kabisa. Artysta sam dowiedział się w grudniu, że choruje na nowotwór serca i postanowił sprawić radość innym pacjentom. 


Akcja w Uniwersyteckim Centrum Klinicznym była jedną z wielu organizowanych dla pacjentek z nowotworami. Cyklicznie odbywa się tam między innymi szycie kolorowych onkochust dla kobiet po chemioterapii. Na marzec zaplanowano już warsztaty dobierania peruk.

Światowy Dzień Chorego został ustanowiony w 1992 roku przez papieża Jana Pawła II.  Światowy Dzień Chorego przypomina nam wszystkim – lekarzom, pielęgniarkom, opiekunom, rodzinom, duchownym – o obowiązkach wobec człowieka chorego, którego winniśmy otaczać szczególną troską i duchową opieką -napisał metropolita katowicki. 

Autorzy: Marta Dobrowolska, Paulina Kurek, Agnieszka Loch, Agnieszka Tatarczyk /rs/