Radio Katowice
Radio Katowice / Relacje reporterów Radia Katowice
Ślązacy w Parlamencie Europejskim. Żywieckie ostatki. Dzień kobiet w szpitalu.
06.03.2019
16:40:00

Finaliści radiowego konkursu 'Po naszymu czyli po Śląsku' wzbudzają zachwyt w Parlamencie Europejskim. Ubrani w regionalne stroje promują Śląska tradycje, kulturę i mowę. Do Belgii zaprosił ich Europoseł Jan Olbrycht. W wycieczce bierze udział także reporterka Radia Katowice, Agnieszka Loch.


 

O północy dokładnie skończyły się ostatki, z których najlepsze były trzy końcowe dni - dni zapustów. To onegdaj był czas naprawdę szalonych zabaw i ucztowania, śpiewano m.in. 'na ostatki, na ostatki niech się trzęsą babskie zadki'.Trochę dziwnie wyglądał zwyczaj dawnego żegnania karnawału na Żywiecczyźnie - panie tańcowały i śpiewały same, stukały bąkami, tupały i klaskały. Takiej tradycyjnej zabawie w podżywieckim Brzuśniku przyglądał się tej nocy Jarosław Krajewski, a o wyjaśnienie zawiłości symboliki i wymowy całości poprosił folklorystkę Jadwigę Jurasz od Grojcowian


 

Ginekologia w czeladzkim szpitalu... rozkwita. I to dosłownie! Na różowo zakwitły między innymi ściany korytarzy i tabliczki informacyjne na drzwiach sal i gabinetów. "Tutaj każdy dzień w roku ma być Dniem Kobiet. Chcemy zrobić wszystko, aby pacjentki czuły się u nas nie tylko bezpiecznie, ale i komfortowo. Musi to być maksymalnie przyjazne miejsce." - tak mówią czeladzcy lekarze. Czy się udało? Sprawdzała Anna Sojka.


 Radio Katowice / Audycje / Relacje reporterów Radia Katowice
Relacje reporterów Radia Katowice
 
 
 
 

Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl

Zobacz także Relacje reporterów Radia Katowice

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA