Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Konwencja wyborcza Prawa i Sprawiedliwości. Oto kandydaci w eurowyborach.
16.03.2019
20:18:00

fot. Marcin Rudzki

W Katowicach odbyła się konwencja regionalna Prawa i Sprawiedliwości. W trakcie wydarzenia z udziałem premiera Mateusza Morawieckiego oraz prezesa tego ugrupowania Jarosława Kaczyńskiego. Zaprezentowano kandydatów Prawa i Sprawiedliwości do Parlamentu Europejskiego.

Na konwencji zostanie przedstawiono szczegółowa lista kandydatów z ramienia partii do europarlamentu z województwa ślaskiego. Pod koniec lutego Komitet Polityczny PiS ustalił, że jedynką” na Śląsku będzie Jadwiga Wiśniewska, natomiast dwójką” Grzegorz Tobiszowski. Na liście znaleźli się też posłowie oraz działacze samorządowi  Izabela Kloc, Bolesław Piecha, Waldemar Andzel, Andrzej Sośnierz, Józef Kubica, Violetta Koper-Staszowska, Bożena Szydlik oraz Stanisław Szwed 

Polska jest sercem Europy - powiedział w Katowicach prezes PiS Jarosław Kaczyński. Polityk bierze udział wraz z premierem Mateuszem Morawieckim w regionalnej konwencji partii przed wyborami do parlamentu europejskiego. Kaczyński dodał, że to także oznacza dbałość o zapewnienie w Polsce europejskiego poziomu życia. To nie tylko wzrost plac, ale także uporządkowanie finansów publicznych. Teraz przyszedł czas na kolejne działania.

Jarosław Kaczyński dodał że bycie w Unii to nie tylko konieczność ale także wybór większości obywateli, ale w zjednoczonej Europie musimy chronić polskie interesy.

Prezes PiS odniósł się także do dekarbonizacji i zaapelował o rozsądek. Polityka klimatyczna musi uwzględniać także polskie uwarunkowania gospodarcze. Jarosław Kaczyński podkreślił także ważną role śląska dla całej polskiej gospodarki

- Naszym programem jest to żeby w sercu Europy uzyskać europejski poziom życia. - powiedział Jarosław Kaczyński podczas konwencji w Katowicach

Jarosław Kaczyński podkreślił, że najważniejszym celem obecnie jest zrównanie poziomu życia w Polsce do poziomu innych krajów europejskich.


Zwracając sie do zebranych prezes Kaczyński dodał, że "pracę, która jest i będzie potrzebna w najwyższym stopniu szanujemy. Chylę głowę przed ciężką pracą górników, hutników i robotników innych zakładów".

Z kolei premier Mateusz Morawiecki dodał, iż podniesieniu poziomu życia mają służyć rządowe programy.


Środki te zostały przeznaczone chociażby na budowę dróg czy kolei, a także na budowę specjalistycznych oddziałów szpitalnych. Inwestycje te mają nie tylko poprawić poziom życia ludzi, ale też przynieść wzrost gospodarczy.

- Województwo śląskie może być i powinno być doliną krzemowa Europy -powiedział premier Mateusz Morawiecki na konwencji w Katowicach.  

Premier dodał, że "musimy pokazywać, że Polska jest sercem Europy. Dbając o interesy Polski, dbamy także o interesy całej Unii Europejskiej." 

- Jesteśmy eurorealistami i wierzymy że UE może być silna siłą państw, które ja tworzą - powiedziała Jadwiga Wiśniewska, europosłanka z województwa śląskiego.

Euoposłanka Jadwiga Wiśniewska podkreśliła, że Prawo i Sprawiedliwość w kwestii dzieci chce poszanowania Konstytucji, która gwarantuje rodzicom prawo do wychowania dziecka zgodnie ze swoim światopoglądem.

Europosłanka PiS Jadwiga Wiśniewska, "jedynka" na liście dla Śląsku w majowych wyborach do Parlamentu Europejskiego, mówiła podczas konwencji, że Prawo i Sprawiedliwość chce silnej Polski w silnej, zjednoczonej Unii Europejskiej. Tłumaczyła, że "PiS jest zdroworozsądkowy i wie, po co idzie do Unii". "Jesteśmy eurorealistami i dlatego uważamy, że Unia Europejska może być silna siłą państw członkowskich" - deklarowała europosłanka. Dodała, że Wspólnota może się rozwijać wtedy, kiedy będą się rozwijać państwa członkowskie. W przemówieniu wskazała także konieczność powrotu Unii Europejskiej do swoich chrześcijańskich korzeni.  

Jadwiga Wiśniewska zapewniła, że "europarlamentarzyści PiS stoją w Europie po stronie polskich spraw", "mają w Brukseli obowiązki polskie". "My do Brukseli jeździmy pracować dla Polski, a nie na Polskę donosić, jak nasi konkurenci polityczni" - przekonywała Jadwiga Wiśniewska. Taka postawa deputowanych z PiS wynika z troski o dobro Polski i o jej pomyślną przyszłość. 

"Dla nas europejskość to lepsze życie Polaków" - mówiła w Katowicach Jadwiga Wiśniewska.  

Konkurentom politycznym zarzucała również promowanie seksualizacji dzieci i wdrażanie kontrowersyjnych zaleceń Światowej Organizacji Zdrowia WHO. "Oni mówią, że są bardziej europejscy niż my i to jest kolejne kłamstwo, ponieważ artykuł 14 Karty Praw Podstawowych mówi bardzo wyraźnie, że to rodzice mają prawo do wychowywania dzieci zgodnie ze swoim światopoglądem. Tak więc my stoimy po stronie prawa, konstytucji i europejskich zapisów" - zapewniła Jadwiga Wiśniewska.

Śląsk to drugi region po Podkarpaciu, w którym Prawo i Sprawiedliwość zorganizowało swoją konwencję. W sumie będzie ich trzynaście, czyli tyle ile okręgów w wyborach do europarlamentu.

W ubiegłym tygodniu podczas pierwszej konwencji PiS w Jasionce koło Rzeszowa szef sztabu wyborczego i europoseł Tomasz Poręba przedstawił Europejską Deklarację Programową partii. Składa się ona z 12 punktów, mówią one między innymi o działaniach na rzecz powrotu UE do wartości głoszonych przez jej twórców, obronie praw rodziców do wychowania swoich dzieci, aktywnym zabieganiu o interesy polskich rolników, czy o bezpieczeństwo i ochronę europejskich granic. 

Wybory do Parlamentu Europejskiego odbędą się 26 maja. Polacy będą wybierać 52 europosłów w trzynastu okręgach wyborczych./iar/tg/mm/jo/łk/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA