21 kwietnia chrześcijanie świętują Niedzielę Wielkanocy Zmartwychwstania Pańskiego. Jest to najważniejsze i najstarsze święto, obchodzone od czasów apostolskich.
Korzenie Wielkanocy sięgają żydowskiej Paschy, obchodzonej na pamiątkę wyjścia ludu Izraela z niewoli egipskiej i przejścia przez Morze Czerwone. Nazwa "Pascha" - "paesah" wywodzi się z języka hebrajskiego i oznacza "wyjście", "przejście". Chrześcijanie obchodzą nową Paschę, świętując przejście Jezusa ze śmierci do życia oraz jego zwycięstwo nad grzechem i śmiercią.
Polskim zwyczajem jest - odprawianie o świcie w Wielkanoc - mszy rezurekcyjnej z procesją. Najświętszy Sakrament wynosi się z Grobu Pańskiego i trzykrotnie w uroczystej pochodzie obnosi wokół kościoła, pośród bicia dzwonów i pieśni wielkanocnych. Dawniej, rozpoczęciu rezurekcji towarzyszył huk armat, dziś - wybuchy petard. W Kościele powszechnym procesja rezurekcyjna kończy liturgię Wigilii Paschalnej, odbywającą się w Noc Zmartwychwstania. W naszym kraju zwyczaj porannej rezurekcji przetrwał od czasu zaborów, kiedy obowiązywała godzina policyjna i zakazywano zgromadzeń w nocy.
Niedziela Wielkanocna rozpoczyna 8-dniowy okres świąteczny, zwany "oktawą wielkanocną". Kończy się on w Niedzielę Miłosierdzia Bożego, w tym roku - 28 kwietnia. Święto to ustanowił w Kościele katolickim w 2000 roku papież Jan Paweł II, podczas kanonizacji św. Faustyny Kowalskiej, orędowniczki Bożego Miłosierdzia.
Wielkanoc jest świętem ruchomym. Podczas soboru nicejskiego w 325 roku ustalono, że będzie się ją obchodzić w pierwszą niedzielę po pierwszej wiosennej pełni Księżyca. Oznacza to, że Wielkanoc może wypaść najwcześniej 22 marca, a najpóźniej 25 kwietnia. Z Wielkanocą powiązany jest termin większości ruchomych świąt chrześcijańskich, między innymi Środy Popielcowej, Wielkiego Postu, Wniebowstąpienia Pańskiego i Zesłania Ducha Świętego.
Obchodom Świąt Wielkanocnych i poprzedzającego ich Wielkiego Tygodnia towarzyszą liczne zwyczaje ludowe, jak robienie palm, malowanie i ozdabianie jajek, Lany poniedziałek, zwany też "śmigusem-dyngusem", a także Emaus - odpust odbywający się w Poniedziałek Wielkanocny.
Rząd ogłosił na 30 dni stan klęski żywiołowej w kilku województwach