Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
2 maja - Dzień Flagi
02.05.2019
11:08:00

Paulina Kurek

Dzień Flagi to jedno z najmłodszych świąt państwowych. Zostało ustanowione uchwałą Sejmu w 2004 roku, by propagować wiedzę o polskiej tożsamości oraz symbolach narodowych.

Z tej okazji na mieszkańców regionu czeka kilka atrakcji. W Katowicach z okazji Dnia Flagi Rzeczypospolitej Polskiej przed pomnikiem Józefa Piłsudskiego odbyła się uroczystość podniesienia flagi państwowej na maszt.


Jak zaznaczył wojewoda śląski, Jarosław Wieczorek, ustanowienie Dnia Flagi podniosło rangę i świadomość tego, czym są barwy i symbole narodowe. Powiedział też, że od rozbiorów Polski aż do 1989 roku patriotyzm kształtował się na krwi i cierpieniu”, jednak obecnie jest postrzegany inaczej. 


W Muzeum Miejskim w Zabrzu będzie można samem zrobić flagę, a także  kokardy patriotyczne i inne akcesoria w barwach narodowych. Organizatorzy przypomną też, skąd wywodzą się polskie barwy i symbole narodowe oraz jak należy prawidłowo wieszać flagi.

— Wieszajmy polską flagę ale bez dodatków, napisów czy obrazków — apeluje z okazji święta flagi poseł z Podbeskidzia, Grzegorz Puda. Jak mówi, sztandar narodowy, jego barwy i symbolika nas łączy, niezależnie od tego, czy ktoś ma poglądy prawicowe, centrowe czy lewicowe. Poseł zwraca też uwagę, że z każdym roku Polacy z większą chęcią i dumą eksponują barwy narodowe: 


Zadaniem władz każdego szczeble jest edukacja i przypominanie skąd wzięły się nasze barwy narodowe i jaka jest historia walki Polaków o wolność - mówi poseł, który zwraca uwagę, że wśród młodzieży polskie symbole historyczne, w tym barwy narodowe cieszą się obecnie wielką popularnością.

Wieszam flagę narodową nie tylko z okazji Święta Flagi, mówi Radiu Katowice wiceszef resortu rodziny, pracy i polityki społecznej Stanisław Szwed, który ubolewa, że wciąż tych symboli widać na polskich domach za mało

— Wierzę, że to w następnych latach będzie się zmieniać — mówi minister:


Edukacja i wychowanie mają duże znaczenie w naszym podejściu do barw narodowych. Cieszę się, że polską historią i symbolami interesuje się coraz więcej młodych ludzi' - powiedział z okazji dzisiejszego święta minister Stanisław Szwed.

Jak symbole narodowe postrzegają młodzi mieszkańcy Katowic? Czy są dla nich ważne? Sprawdzała nasza reporterka:


Dzień Flagi ustanowiono w 2004 roku. Wybór dnia nie był przypadkowy i ma uzasadnienie historyczne. 

Właśnie 2 maja, w 1945 roku, polscy żołnierze z 1. Dywizji Kościuszkowskiej zawiesili biało-czerwoną flagę na Kolumnie Zwycięstwa (Siegessäule) w Berlinie. Zdobywając stolicę hitlerowskich Niemiec, przyczynili się do zakończenia działań wojennych w Europie.

Kolejny powód, dla którego Dzień Flagi jest obchodzony 2 maja to fakt, że w komunistycznej Polsce właśnie tego dnia, po Święcie Pracy, obywatele mieli nakaz usuwania flag narodowych, tak aby nie były one wywieszone podczas nieuznawanego przez władze Święta Konstytucji 3 Maja.

Zgodnie z ustawą o godle, barwach i hymnie (...), dziś każdy może legalnie wywieszać flagę narodową nie tylko z okazji świąt państwowych, ale także z okazji uroczystości i wydarzeń z życia prywatnego. 

Oznacza to, że flagę możemy wywieszać kiedy chcemy, pod jednym warunkiem - że będzie otoczona należną czcią i szacunkiem. Wywieszanie flag na balkonach czy w oknach nie jest jeszcze w naszym kraju powszechnym zwyczajem, choć co roku przybywa osób manifestujących w ten sposób patriotyzm i więź z ojczyzną.

Oprócz Polski, święto flagi obchodzi się również w wielu innych krajach, między innymi w Stanach Zjednoczonych, Meksyku, Finlandii, na Litwie i w Chinach. Flaga jest znakiem symbolizującym suwerenność państwową lub narodową. Jej wygląd zwykle nawiązuje do tradycji historycznej państwa. Henry Ward Beecher, amerykański reformator religijny, tak pisał o fladze: "Patrząc na flagę państwową dociekliwy umysł widzi nie tylko flagę, lecz samo państwo i niezależnie od jego symboli i insygniów widzi na fladze przede wszystkim formę rządów, pryncypia, prawdy i historię narodu, który jej używa".

Polska flaga składa się z dwóch równych, poziomych pasów - białego i czerwonego. Oficjalnie została uznana za symbol narodowy w 1919 roku, po latach zaborów, w rok po uzyskaniu przez Polskę niepodległości. Same barwy - biel i czerwień - już wcześniej były uznawane za narodowe. Jako jedne z nielicznych na świecie mają pochodzenie heraldyczne. Wywodzą się z barw herbu Królestwa Polskiego i herbu Wielkiego Księstwa Litewskiego. Biel pochodzi od bieli orła, będącego godłem Polski, i bieli Pogoni - rycerza galopującego na koniu, będącego godłem Litwy. Oba te godła znajdują się na czerwonych tłach tarcz herbowych. Na fladze biel znalazła się u góry, ponieważ w polskiej heraldyce ważniejszy jest kolor godła niż tła.

Poza granicami Polski, oficjalnym symbolem naszego kraju jest flaga z polskim orłem na białym pasie. Używa się jej jedynie w celach dyplomatycznej reprezentacji Rzeczypospolitej Polskiej.

Autor: Jarosław Krajewski, Paulina Kurek/iar/mm/ml/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA