Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Święto Konstytucji 3 Maja
03.05.2019
07:05:00

Dziś obchodzimy Święto Narodowe Trzeciego Maja. przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uchwalona 228 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 Maja. 

W całym wojewdztwie śląskim uroczyście obchodzimy dziś obchodzimy święta Konstytucji 3 Maja i 98 rocznicę wybuchu III Powstania Ślaskiego. 

3 maja odbędą się natomiast tradycyjne obchody Święta Narodowego oraz 98. Rocznicy wybuchu III Powstania Śląskiego, które rozpoczną się o godz. 10.00 złożeniem kwiatów pod Pomnikiem Powstańców Śląskich. Następnie o godz. 10.30 ks. abp Wiktor Skworc, Metropolita Katowicki, odprawi w Archikatedrze Chrystusa Króla mszę świętą w intencji Ojczyzny. Po liturgii mieszkańcy regionu przejdą ulicami miasta na plac Sejmu Śląskiego, gdzie po odegraniu hymnu państwowego i podniesieniu flagi na maszt zaplanowano m.in. przemówienie wojewody śląskiego, apel pamięci oraz złożenie kwiatów pod pomnikiem Wojciecha Korfantego. Oficjalną część uroczystości zakończy defilada służb mundurowych, po której uczestnicy wydarzenia będą mieli okazję wziąć udział w wyjątkowym widowisku muzycznym, czyli w koncercie Zespołu Pieśni i Tańca „Śląsk”. 

To jednak nie koniec atrakcji. Majowe uroczystości to dobra okazja do zainaugurowania obchodów 90. urodzin Gmachu Województwa i Sejmu Śląskiego, będącego perłą polskiej architektury dwudziestolecia międzywojennego. Z tej okazji w fasadę elewacji budynku, w miejscu, gdzie w 2014 roku zupełnie przypadkowo znaleziono akt erekcyjny gmachu, wmurowana zostanie… kapsuła czasu, która zgodnie z założeniem ma zostać otwarta za kolejnych 90 lat. A co dokładnie zostanie zamknięte w kapsule? – Tego dowiedzą się świadkowie tej historycznej chwili, ale już teraz wiemy, że wśród artefaktów znajdą się m.in. przedmioty wyłonione w ramach konkursu „Śląskie w kapsule czasu”, czyli książka opowiadająca o naszym regionie pt. „Śląsk – takie miejsce na ziemi”, album ze zdjęciami obrazującymi czasy współczesne oraz kolekcja fotografii związanych z pierwszym wojewodą śląskim Józefem Rymerem – zdradza wojewoda Wieczorek.

Centralne uroczystości w Warszawie rozpoczną się od mszy za ojczyznę w archikatedrze świętego Jana Chrzciciela.  Na Zamku Królewskim prezydent Andrzej Duda wręczy odznaczenia państwowe - trzy Ordery Orła Białego. Później na placu Zamkowym prezydent wygłosi przemówienie, planowana jest też salwa honorowa. 

Po południu około dwóch tysięcy żołnierzy przemaszeruje Wisłostradą w defiladzie pod hasłem "Silni w sojuszach". Defilować będzie polskie wojsko, służby mundurowe, a także wojskowi z innych państw NATO. Przy Wisłostradzie będzie można zobaczyć też ponad dwieście pojazdów wojskowych i około osiemdziesięciu samolotów.  

Święto Narodowe Trzeciego Maja przypada w rocznicę uchwalenia przez Sejm Czteroletni w 1791 roku Konstytucji 3 maja. Uchwalona 228 lat temu pierwsza polska ustawa zasadnicza, była drugą na świecie, po konstytucji Stanów Zjednoczonych, a pierwszą w Europie, spisaną konstytucją. Przeszła do historii jako Konstytucja 3 maja.

Dokument zmienił ustrój państwa na monarchię konstytucyjną. Regulował zasady funkcjonowania władz państwowych oraz prawa i obowiązki obywateli Rzeczpospolitej Obojga Narodów. Wprowadzał trójpodział władzy na: ustawodawczą (dwuizbowy parlament), wykonawczą (król) i sądowniczą oraz znosił wolną elekcję i zasadę liberum veto. Ograniczył znacząco demokrację szlachecką, odbierając prawo głosu i decyzji w sprawach państwa szlachcie nieposiadającej ziemi. Gwarantował tolerancję religijną. Zgodnie z zapisami, chłopi zostali wzięci pod ochronę państwa. Ustawa rządowa zapowiadała także reformę sądownictwa.

Próby przeprowadzenia reform zawartych w Konstytucji, zostały zniweczone już w połowie 1792 roku przez konfederację targowicką zawiązaną w porozumieniu z carycą Rosji Katarzyną II oraz wkroczenie wojsk rosyjskich do Rzeczypospolitej. Po utracie niepodległości w 1795 roku, przez 123 lata rozbiorów, konstytucja była symbolem dążeń narodu, dokumentem przypominającym o tradycjach niepodległościowych naszego państwa. Później odwoływali się do niej także twórcy konstytucji polskich w XX wieku.

W 1791 roku dzień 3 maja został uznany za święto Konstytucji 3 Maja. Po odzyskaniu niepodległości w 1918 roku, rocznicę Konstytucji 3 maja zatwierdzono jako święto narodowe uchwałą Sejmu Ustawodawczego z 29 kwietnia 1919 roku. Po drugiej wojnie światowej władze komunistyczne zastąpiły święto obchodzonym dwa dni wcześniej 1-szym Maja, a w 1951 roku - zdelegalizowały. Po zmianie ustroju, od kwietnia 1990 roku, święto 3 Maja jest świętem narodowym. Obchodzimy je pod nazwą Święto Narodowe Trzeciego Maja. Dzień ten jest dniem wolnym od pracy.

/iar/mm/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA