Nobel dla Olgi Tokarczuk- komentują Rusinek i Bralczyk. Tauron Energetyczny Junior Cup.

To jest wiadomość dnia: Olga Tokarczuk została uhonorowana literacką Nagrodą Nobla za rok 2018. Akademia Szwedzka w tym roku wyjątkowo przyznała dwie nagrody - a to dlatego, że rok temu nie przyznała jej w ogóle ze względu na skandal obyczajowy. Drugą nagrodę - za rok 2019 - otrzymał Peter Handke, wybitny pisarz austriacki.

A niespełna tydzień temu w Katowicach Olga Tokarczuk została uhonorowana tytułem Wielkiego Ambasadora Polszczymy przyznawanym przez Kapitułę złożoną z członków Rady Języka Polskiego. I przy tej okazji A.Strzemińska rozmawiała z pisarką o literaturze i nagrodach.


Agnieszka Strzemińska zaprosiła do rozmowy prof. Jerzego Bralczyka z Rady Języka Polskiego, który nie dalej jak niespełna dwa tygodnie temu w Katowicach wygłosił laudacje na cześć pisarki - z tym że jeszcze nie z okazji Nobla, a tytułu Wielkiego Ambasadora Polszczyzny, którym Olga Tokarczuk została wtedy uhonorowana. A jest to świetny wstęp do rozmowy o decyzji Szwedzkiej Akademii.


O komentarz Agnieszka Strzemińska poprosiła Michała Rusinka.Ponad tysiąc młodych zawodników i zawodniczek przystąpiło do rywalizacji w drugiej edycji turnieju Tauron Energetyczny Junior Cup. 100 drużyn z województw śląskiego, małopolskiego, opolskiego i dolnośląskiego walczy o to, by zagrać w Wielkim Finale w Krakowie. Jeden z turniejów eliminacyjnych odbył się dziś w Siemianowicach Śląskich. Z mikrofonem był tam Tadeusz Musioł.