Trwają prace na gruzach. Specjaliści szukają przyczyny wybuchu.

fot. Andrzej Ochodek/Radio Katowice

Na zwałowisku w Szczyrku, gdzie dwa dni temu doszło do wybuchu i zawału budynku mieszkalnego, pracuje zespół specjalistów z prokuratury, który bada miejsce tragedii wykorzystując m.in. georadar i kamerę trójwymiarową, poinformowała rzeczniczka bielskiej prokuratury okręgowej, Agnieszka Michulec. 

Na miejscu są specjaliści z różnych dziedzin: gazownictwa, geodezji czy katastrof budowlanych. Ich zadaniem jest dokładne ustalenie przyczyny i przebiegu zawału. Jedna z hipotez mówi, że wybuch gazu spowodowała ekipa budowlana, która wierciła niedaleko otwór pod drogą i w trakcie tych prac przewierciła gazociąg, co w konsekwencji miało doprowadzić do wycieku gazu a następnie wybuchu i pożaru. W wyniku środowego wybuchu gazu w Szczyrku, zawalił się trzykondygnacyjny dom a w zwałowisku śmierć poniosło 8 osób, w tym 4 dzieci. Śledczy gromadzą także stosowną dokumentację, ciała ofiar przebadają biegli z zakładu medycyny sądowej. 

— Rodziny ofiar tragedii w Szczyrku mogą liczyć na wsparcie miasta — zaznaczył poranny gość Radia Katowice, burmistrz Szczyrku, Antoni Byrdy — Wszystko zależy od tego czego potrzebuje rodzina, jakiej pomocy potrzebuje, my chcemy działać z otwartym sercem, ale delikatnie. 

W miejscu, gdzie doszło do tragedii w Szczyrku były prowadzone prace ziemne. Nie we wszystkich miejscach miasta wiadomo, jak przebiegają poszczególne instalacje, zaznacza burmistrz Szczyrku.

W Szczyrku do najbliższej niedzieli na wszystkich gmachach publicznych wisieć będą flagi państwowe przepasane kirem. Burmistrz Antoni Byrdy zaapelował do mieszkańców, by uszanowali pamięć ofiar i zrezygnowali w tym czasie z organizacji hucznych imprez. O to, by dzisiaj, na znak żałoby, nie organizować hucznych imprez artystycznych i rozrywkowych apelował również wojewoda śląski Jarosław Wieczorek. Flagi państwowe opuszczone do połowy masztów. Kondolencje rodzinom ofiar i władzom Szczyrku złożył Zarząd Górnośląsko-Zagłębiowskiej Metropolii.

— Wstrząśnięci tragedią katastrofy budowlanej w Szczyrku, łączymy się w głębokim bólu z Rodzinami Ofiar. To dramatyczne wydarzenie na zawsze pozostanie w naszej pamięci — napisały władze GZM-u. Kondolencje złożyli też beskidzcy GOPR-owcy a z rodzinami ofiar w bólu łączą się też m.in. władze Rybnika. 

Autorzy: Dorota Stabik, Jarosław Krajewski /rs/