Baseny z systemem wykrywania utonięć

Dwa katowickie baseny, które mają zostać oddane do użytku na początku roku 2020, będą wyposażone w innowacyjny, pierwszy w Polsce, system wykrywania utonięć.

Dodatkowo baseny wyposażone zostały w nowoczesne systemy fotowoltaiki, częściowo pokrywające zapotrzebowanie energetyczne obiektu. To baseny przy ul. Hallera i Kościuszki. 

Celem systemu wykrywania utonięć jest zwiększenie bezpieczeństwa na basenach. Utonięcia wykrywane są w oparciu na zaawansowanych algorytmach behawioralnej analizy obrazu z kamer podwodnych, a także system zasilania wspomagany fotowoltaiką. Aktualnie prowadzone są ostatnie prace, a odbiory zaplanowano na pierwsze tygodnie stycznia.

— Zależy mi na tym, by całe rodziny mogły aktywnie spędzać czas wolny. Dlatego w projektach każdego z basenów znajdują się m.in.: 6-torowy basen sportowy o wymiarach 25x16 m, basen do nauki pływania, brodzik dla dzieci wyposażony w atrakcje, trybuny dla widzów, zjeżdżalnia, siłownia, sale sportowe, sauny. Dodatkową zaletą obiektów jest innowacyjna aparatura. — mówi prezydent Marcin Krupa. 

Z kolei w przypadku trzeciego basenu na Zadolu, wykonawca nie wywiązał się z umowy, miasto podjęło działania, by ją rozwiązać i szybko znaleźć podmiot, który dokończy budowę. 

Autor: Joanna Opas /rs/