Nie boję się medyka. Sztuka zdalna w przedszkolu. Miyszani owiec. Chleb.

Bez ich poświęcenia i ciężkiej pracy nie mielibyśmy żadnych szans z epidemią. Nie wszyscy jednak to widzą, nie wszyscy to doceniają a niektórzy nawet zachowują się wobec nich w sposób całkowicie niedopuszczalny.

A na to, przyznacie państwo, nie możemy wyrazić zgody. O kim mowa? O naszych polskich medykach i poważnym problemie, który ich dotknął.


Zdalne nauczanie to wciąż wyzwanie zarówno dla nauczycieli, uczniów jak i rodziców, zwłaszcza tych najmłodszych, czyli przedszkolaków. Nauka na odległość nie jest jednak taka straszna, przynajmniej w Niegowonicach.

Tamtejsze przedszkolaki każdego dnia podejmują edukacyjne wyzwania. To wyzwanie przyszło spontanicznie i trochę poza programem. Rzuciła je nauczycielka Bożena Blicharz. Wyzwanie jak szybko zostało rzucone, tam szybko zostało podjęte. Grupa "Skrzatów" na odległość popełniła sztukę teatralną – sztukę, która w internecie robi coraz większą furorę.


Najbardziej uroczyste święto w kalendarzu pasterskim górali, czyli redyk wiosenny, ma w tym roku wyjątkowo kameralny charakter. 

Od pokoleń, na przełomie kwietnia i maja, łączono owce od kilkudziesięciu gazdów w jedno wielkie stado, by móc rozpocząć tradycyjny kulturowy wypas. Tak zwane miyszanie owiec odbywa się jednak tym razem bez publiczności, koncertów kapel, a bacowie i juhasi noszą maseczki. Na Podhalu owce już wyszły na hale, a jak jest w Beskidach? O tym w rozmowie naszego redakcyjnego bacy, Andrzeja Ochodka z Józefem Michałkiem, wojewodą wołoskim, ekspertem ds. pasterstwa w projekcie Karpaty z Istebnej.


Kreatywni słuchacze Polskiego Radia Katowice wcale nie nudzą się w domu podczas pandemii.

Tym razem podesłali nam kilka przepisów. Domyślają się Państwo na co? Będzie smacznie!
Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl