Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Pielgrzymka rolników. Dożynki Jasnogórskie.
06.09.2020
13:30:00

fot. Ryszard Stotko/Radio Katowice

Pod hasłem Do Maryi - Niewiasty Eucharystii na Jasnej Górze odbywa się Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia Bogu za plony, czyli Dożynki Jasnogórskie. 

Pod hasłem Do Maryi - Niewiasty Eucharystii” na Jasnej Górze odbywa się Ogólnopolskie Święto Dziękczynienia Bogu za plony, czyli Dożynki Jasnogórskie. Mszy świętej z błogosławieństwem wieńców żniwnych przewodniczył arcybiskup Tadeusz Wojda, metropolita białostocki.

W homilii zwrócił się do obecnych rolników, podkreślając, że ich obecność na Jasnej Górze jest świadectwem przywiązania do wiary i Boga.


Arcybiskup podczas homilii zaapelował o szacunek dla rolników i ich pracy, wskazał na potrzebę przekazywania tych wartości następnym pokoleniom.


W dożynkowych uroczystościach uczestniczy prezydent RP Andrzej Duda, minister rolnictwa Jana Krzysztof Ardanowski, europosłowie i przedstawiciele Sejmu i Senatu. W obchody Jasnogórskiego Święta Dziękczynienia za plony wpisują się refleksje związane ze stuleciem urodzin św. Jana Pawła II i 100. rocznicą Cudu nad Wisłą - zwycięstwa w wojnie polsko-bolszewickiej.

Ogólnopolskim Uroczystościom Dożynkowym na Jasnej Górze tradycyjnie towarzyszy XXIX już Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku Wystawa odbywa się na terenie Klasztoru Jasnogórskiego - stoiska wystawiennicze zostały ulokowane na terenie parkingów jasnogórskich, a nie jak w poprzednich latach w Alejach Najświętszej Maryi Panny.

W homilii abp Wojda mówił, że dożynkowe wieńce i obecność rolników u Najświętszej Maryi Panny są znakiem ich pracowitości. 


Mszę św. koncelebrował ks. Stanisław Sojka, sekretarz Konferencji Episkopatu Polski ds. Krajowego Duszpasterstwa Rolników. Starostami tegorocznych Dożynek Jasnogórskich są Anna i Grzegorz Wiesławscy z Zagórza.

W dożynkowych uroczystościach uczestniczą: prezydent Andrzej Duda, minister rolnictwa i rozwoju wsi Jan Krzysztof Ardanowski oraz inni przedstawiciele rządu, parlamentu i samorządu oraz przedstawiciele polskiej wsi.

Prezydent Andrzej Duda podkreślił, że przyjechał do Częstochowy, by podziękować rolnikom za kolejny rok pracy na roli. 

— Trudny rok, bo upływający pod znakiem pandemii, ale właśnie dzięki rolnikom zapewnione było bezpieczeństwo żywnościowe — mówił prezydent. 


Andrzej Duda podkreślił, że to dzięki rolnikom Polska jest dziś wielkim eksporterem żywności, który stanowi ogromną część PKB. Zaznaczył też, że obecnie polski rolnik to człowiek wykształcony, a wieś stale się rozwija. Minister rolnictwa i rozwoju wsi mówił, że ten rok zapowiadał się źle, bo rolników nawiedzały kolejne klęski żywiołowe i susze. 

— Byłem przerażony — przyznał Jan Krzysztof Ardanowski. 


Podczas mszy świętej poświęcono dożynkowe wieńce przywiezione do sanktuarium przez rolników z całego kraju.

Ogólnopolskim Uroczystościom Dożynkowym na Jasnej Górze tradycyjnie już towarzyszy XXIX Krajowa Wystawa Rolnicza. W tym roku wystawa odbywa się na terenie Klasztoru Jasnogórskiego. Stoiska wystawiennicze zostały ulokowane na terenie parkingów jasnogórskich, a nie jak w poprzednich latach w Alejach Najświętszej Maryi Panny. 

Dożynki należą do najważniejszych świąt na wsi, w czasie których obchodzi się uroczyste zakończenie żniw. Tradycje związane ze ścinaniem ostatnich kłosów zbóż, znane były w Polsce już w XVI wieku. Pierwsze centralne dożynki w Polsce odbyły się 28 sierpnia 1927 r. w Spale pod patronatem prezydenta RP Ignacego Mościckiego. Natomiast pierwsze dożynki jasnogórskie odbyły się w 1982 r., ich organizatorem jest Krajowe Duszpasterstwo Rolników.

Autor: Krzysztof Słabikowski /iar/rs/pg/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA