81 rocznica agresji sowieckiej na Polskę

fot. IPN

Dziś mija 81 lat od agresji ZSRR na Polskę - ataku dokonano z naruszeniem prawa międzynarodowego, w uzgodnieniu z hitlerowskimi Niemcami.

 17 września 1939 roku, na wschodnie tereny naszego kraju wkroczyła Armia Czerwona. Tym samym zrealizowała postanowienia tajnego protokołu paktu Ribbentrop-Mołotow, w którym Niemcy i ZSRR podzielili między siebie strefy wpływów. Konsekwencją sojuszu Hitlera i Stalina był rozbiór osamotnionej w walce Polski.

81 lat temu o 4 nad ranem wojska sowieckie przekroczyły granice Rzeczpospolitej. Siła tego wojska wynosiła milion żołnierzy - mówił na antenie Radia Katowice profesor Zygmunt Woźniczka.


Obchody upamiętniające rocznicę sowieckiej napaści odbędą się dziś na terenie całego kraju. Prezydent Andrzej Duda w miejscowości Wytyczno w województwie lubelskim odda po południu [początek 13:15] hołd żołnierzom, którzy stanęli do walki z Armią Czerwoną. To tam 1 października 1939 roku doszło to jednej z ostatnich i największych bitew z sowietami w 1939 roku.

Instytut Pamięci Narodowej zaprezentuje multimedialną wystawę "20 - 40 - 20", która poświęcona jest ofiarom zbrodni katyńskiej - wyjaśnia dyrektor Biura Edukacji Instytutu Adam Hlebowicz. Głównym elementem wystawy jest film, w którym ukazane są losy bohaterów wojny polsko - bolszewickiej, którzy 20 lat później zostali zamordowani w Katyniu i innych miejscach kaźni przez funkcjonariuszy NKWD.

/iar/mm/