Następny dobowy rekord zakażeń. Kolejne zgony.

Zanotowano 8.099 nowych zakażeń koronawirusem, poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 

Najwięcej zachorowań potwierdzono w województwach mazowieckim, małopolskim i wielkopolskim, województwo śląskie znalazło się na 4 miejscu. W naszym regionie zachorowanie na COVID-19 potwierdzono u 822 osób. 

Ministerstwo Zdrowia przekazało też, że z powodu zakażenia koronawirusem w kraju zmarło 7 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarły 84 osoby. 

Wśród zarażonych koronawirusem jest Izabela Domogała z zarządu województwa śląskiego. Przebywa w izolacji. Jak informują przedstawiciele Urzędu Marszałkowskiego, ta sytuacja nie wpływa na funkcjonowanie zarządu województwa. Od wielu miesięcy posiedzenia zarządu odbywają się w sposób zdalny a bezpośrednie spotkania ograniczone są do minimum. 

"Wszystkie zadania są realizowane na bieżąco. Kompetencje pani Izabeli Domogały zostały podzielone w ramach zarządu" – czytamy w komunikacie. 

Marszałek województwa, Jakub Chełstowski, życząc zdrowia członkowi zarządu przypomniał także wszystkim mieszkańcom województwa o noszeniu maseczek, dystansie społecznym i dezynfekcji. 

— Troszczmy się o siebie i drugiego człowieka — podkreślił marszałek. 

Leczenia wymaga coraz większa liczba pacjentów, dlatego lekarze apelują do ozdrowieńców o oddawanie osocza zawierającego przeciwciała. Jak podkreśla poranny gość Radia Katowice, Stanisław Dyląg, szef Regionalnego Centrum Krwiodawstwa i Krwiolecznictwa w Katowicach, to właśnie na Śląsku pobrano osocze od pierwszego ozdrowieńca i dzisiaj prawie 1/4 osocza przetoczonego już pacjentom pochodzi z Katowic. Jak dodaje gość Radia Katowice, przed oddaniem osocza potrzebna jest konsultacja telefoniczna z lekarzem. Dotyczy ona kryteriów jakie trzeba spełnić aby móc oddać osocze. 

Autor: Dorota Stabik, Łukasz Szwej /rs/