Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe obostrzenia

Ministerstwo Zdrowia wprowadza nowe obostrzenia. Strefą czerwoną objęte zostały 152 powiaty. 

To głównie duże ośrodki miejskie w których skupia się około 70% ludności Polski. W naszym regionie czerwoną strefą objęta zostanie m.in. Częstochowa, Ruda Śląska, powiat Żywiecki, Cieszyński i częstochowski. W obu strefach podróż transportem publicznym będzie ograniczona do 50% miejsc siedzących lub 30% wszystkich miejsc. Wydarzenia sportowe bez udziału publiczności, kulturowe z ograniczeniem do 25%. W strefie żółtej działalność gastronomii ograniczona zostaje do godzin od 6 do 21. W weselach i zgromadzeniach uczestniczyć może maksymalnie 25 osób, zakazane są zabawy taneczne. Zawieszona zostaje działalność basenów i siłowni. 

W strefie żółtej Szkoły wyższe i średnie przechodzą w tryb nauczania hybrydowego. W strefie czerwonej nauczanie odbywać się będzie zdalnie. W czerwonych strefach ograniczenia obejmują także sklepy w których przebywać będzie mogło maksymalnie 5 osób na jedną kasę. Zakazuje się organizacji imprez okolicznościowych w tym wesel. Zgromadzenia publiczne ograniczone do 10 osób. 

Premier Mateusz Morawiecki zaapelował do pozostania w domach, ograniczenia kontaktów społecznych i w miarę możliwości pracy zdalnej. 

Autor: Kamil Jasek