Nowe zakażenia koronawirusem. Covid-19 na Jasnej Górze. Domy seniora zawieszone.

Potwierdzono 9.291 nowych zakażeń koronawirusem w całym kraju, poinformowało Ministerstwo Zdrowia. 

Województwo śląskie znalazło się na czwartym miejscu w kraju po względem liczby zachorowań. 

W naszym regionie potwierdzono zakażenie u 895 osób. 

Z powodu COVID-19 w kraju zmarło 9 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 98 osób.

W Częstochowie występuje obecnie kilka dużych ognisk zachorowań na koronawirusa. Jedno z nich na Jasnej Górze. 31 ojców Paulinów z pozytywnymi wynikami zostało odizolowanych.

— Sytuacja w klasztorze jest stabilna — mówi Edyta Kapelka z częstochowskiego Sanepidu. 

#audio1

Powiatowa Stacja Sanitarno Epidemiologiczna w Częstochowie odnotowała we wtorek 102 przypadki zakażenia. 76 w samym mieście, pozostałe z powiatu. 28 osób uznanych zostało za ozdrowiałych. Dwie zmarły. W Częstochowie i powiecie kwarantanną objętych jest obecnie prawie 1.500 osób.

Do odwołania zawieszona została działalność dziennych domów i klubów seniora. Nieczynne będą także środowiskowe domy samopomocy oraz warsztaty terapii zajęciowej na terenie całego województwa. Decyzję taką podjął wojewoda śląski. Jak wyjaśniła rzeczniczka wojewody, Alina Kucharzewska, to miejsca, w których gromadzą się osoby z grupy wysokiego ryzyka zachorowania na COVID-19. Działanie to ma zapobiec rozprzestrzenianiu się wirusa wśród osób starszych i chorych. Domy, kluby i warsztaty, zgodnie z rekomendacją wojewody, mają zaprzestać swojej działalności od wtorku.

Autorzy: Krzysztof Słabikowski, Dorota Stabik /rs/