Kolejne zakażenia koronawirusem w kraju. Działalność sanatoriów zawieszona.

Wciąż wiele nowych zakażeń koronawirusem. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o 11.742 nowych przypadkach. Najwięcej, bo 1.850 zakażonych przybyło w województwie mazowieckim. Na śląsku mamy 1.150 potwierdzonych przypadków. 

Z powodu Covid-19 zmarły 4 osoby, kolejne 83 zmarły z powodu współistnienia patogenu z innymi chorobami. W sumie w całym kraju jest 253.688 przypadków zakażenia w tym 37.573 w województwie śląskim. 

Prezydent Zawiercia Łukasz Konarski jest zakażony koronawirusem. O pozytywnym wyniku testu poinformował mieszkańców za pomocą mediów społecznościowych. Prezydent zapewnia, że czuje się dobrze i pracował będzie z domu. Jest w stałym kontakcie z zastępcami oraz współpracownikami i liczy na szybkie zakończenie izolacji. Konarski zaapelował do wszystkich mieszkańców o dbanie o siebie, rozwagę i stosowanie się do zaleceń. Wczoraj o zakażeniu poinformowała także prezydent Rudy Śląskiej Grażyna Dziedzic.

Śląski NFZ apeluje do pacjentów, którzy mają rozpoczynać leczenie uzdrowiskowe w sanatoriach, o pozostanie w domach. Ma to związek z zawieszeniem ich działalności, o którym zdecydowała Rada Ministrów. Jak mówi Rafał Razik, rzecznik prasowy Śląskiego Oddziału Wojewódzkiego Narodowego Funduszu Zdrowia w Katowicach, zaplanowane leczenie się nie rozpocznie. Fundusz prosi pacjentów o odesłanie oryginałów skierowań, a leczenie będzie realizowane w późniejszym terminie, gdy działalność sanatoriów będzie mogła zostać wznowiona. Miejsce w kolejce jednak będzie zachowane. Pacjenci, którzy natomiast rozpoczęli leczenie wcześniej, dokończą je zgodnie z harmonogramem. W razie pytań, pacjenci powinni się kontaktować bezpośrednio ze śląskim NFZ-etem z działem lecznictwa uzdrowiskowego pod numerem 32 735 05 65.

Autorzy: Kamil Jasek, Joanna Opas /rs/