Następne zakażenia koronawirusem w kraju. Zmarli kolejni chorzy.

Potwierdzono 21.713 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w całym kraju. 

Znów najwięcej, bo 4.373 przypadków jest z województwa śląskiego. Od kilku dni najwięcej zakażeń notuje się na Śląsku. Z kolei 2.650 przypadków potwierdzono w województwie małopolskim a 1.983 w wielkopolskim. W pozostałych regionach jest od 344 do 1.719 nowych zakażeń. 

Odnotowano także kolejne zgony. Z powodu COVID-19 zmarło 45 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 128 osób. 

W ciągu doby wyzdrowiało 10.008 osób. Wykonano ponad 43 tysiące testów na obecność koronawirusa. Rzecznik Głównego Inspektora Sanitarnego Jan Bondar powiedział, że nowe dane są optymistyczne, ale one są typowe dla poniedziałków.

Od początku epidemii potwierdzono w Polsce prawie 570 tysięcy zakażeń koronawirusem. W sumie zmarło ponad 8 tysięcy zakażonych osób, a wyzdrowiało prawie 220 tysięcy osób.

Szpitale w Bielsku-Białej, Wilkowicach i Bystrej, decyzją wojewody śląskiego zwiększają od poniedziałku liczbę łóżek dla pacjentów z koronawirusem. Oddział zakaźny powstał w Beskidzkim Centrum Onkologii – Szpitalu Miejskim w Bielsku Białej, gdzie jest 30 łóżek oraz w Centrum Pulmonologii i Torakochirurgii w Bystrej, gdzie zwiększono liczbę łóżek z 40 do 47. Dodatkowo utworzono 12 miejsc dla osób z podejrzeniem COVID-19. Natomiast Szpital Kolejowy w Wilkowicach udostępni dodatkowych 14 łóżek. 

W ubiegłym tygodniu Szpital Wojewódzki w Bielsku-Białej dostosował do hospitalizacji wyłącznie pacjentów z koronawirusem blisko 130 łóżek oraz trzynaście stanowisk intensywnej terapii na kilku oddziałach. Zgodnie z nowym rozporządzeniem ministra zdrowia, szpitale będą zobowiązane do raportowania liczby zajętych łóżek co trzy godziny, a nie jak dotychczas, raz na dobę. W monitorowaniu i bieżącym uzupełnianiu danych placówki ma pomagać wojsko.

W Miejskim Szpitalu Zespolonym w Częstochowie powstaną kolejne łóżka dla pacjentów z COVID-19. Taką decyzję podjął wojewoda śląski. W tej placówce w sumie mają powstać 123 takie miejsca. Dyrektor miejskiego szpitala w Częstochowie zwraca uwagę, że tych pacjentów przyjęto już więcej niż jest tak zwanych łóżek covidowych, ale przebywają oni na różnych oddziałach. 

— Trwają prace nad przekształceniem innych oddziałów w covidowe — mówi Wojciech Konieczny, dyrektor Miejskiego Szpitala Zespolonego w Częstochowie. 


— Nie chcemy całkowicie zamykać oddziałów, w których powstaną łóżka covidowe, ponieważ wielu pacjentów z koronawirusem ma inne choroby, które są wiodące — dodaje Wojciech Konieczny. 


Połowa dodatkowych miejsc dla pacjentów COVID-19 ma być dostępna jeszcze w tym tygodniu. Ze względu na braki personelu miejski szpital w Częstochowie zmuszony jest przekładać planowane zabiegi. Ponad 100 osób z personelu nie może pracować ze względu na zakażenie. Wyłączone z działania jest obecnie położnictwo miejskiego szpitala w Częstochowie, gdzie wykryto ognisko koronawirusa. Prawdopodobnie wróci on do pracy w tym tygodniu.

Autor: Łukasz Łaskawiec, Joanna Opas, Krzysztof Słabikowski /rs/