Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Rząd o łagodzeniu obostrzeń i szczepionkach
04.01.2021
23:54:00

fot. Kamil Jasek/Radio Katowice

Przedstawiciele rządu zapowiedzieli podczas dzisiejszej konferencji prasowej złagodzenie obostrzeń epidemicznych dotyczących dzieci, a także poinformowali o kontroli w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym dotyczącej szczepień na koronawirusa.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że zostaną złagodzone ograniczenia sanitarne między innymi związane z przebywaniem dzieci na wolnym powietrzu w godzinach 8.00-16.00. Od jutra będą mogły wychodzić z domu bez konieczności nadzoru dorosłego opiekuna. Przeglądu obostrzeń dokonano podczas posiedzenia Rządowego Zespołu Zarządzania Kryzysowego.

Złagodzenie ograniczeń dotyczących młodzieży znajdzie się w dzisiejszym rządowym rozporządzeniu. Od dzisiaj do 17 stycznia uczniowie mają ferie, w jednakowym terminie w całym kraju.

Szef Kancelarii Premiera Michał Dworczyk poinformował z kolei, że razem z dzisiejszą dostawą, do Polski dotarło 670 tysięcy dawek szczepionki Pfizer. Trwa ich dystrybucja. "Do wieczora 200 tysięcy szczepionek trafi do szpitali węzłowych, które prowadzą szczepienia w grupie zero"- powiedział Michał Dworczyk.

Minister Dworczyk poinformował, że do wczoraj, do 18.00 zaszczepiono 50 391 osób. Szef Kancelarii Premiera, który jest jednocześnie pełnomocnikiem rządu do spraw Narodowego Programu Szczepień, dodał, że jest 7 517 zespołów szczepieniowych i 6 027 zgłoszonych punktów medycznych, które będą przeprowadzały szczepienia. Zostały one zweryfikowane przez NFZ. "Mamy sieć zapewniającą dostęp dla 98,56 procent populacji. Punkty, w których realizowane będą szczepienia, są zlokalizowane na terenie całego kraju. Ich zdolność do szczepienia to między 3,5 a 4 miliony zaszczepionych osób miesięcznie"- mówił minister.

Według zapowiedzi szefa Kancelarii Premiera, 15 stycznia zostanie uruchomiona podstrona na gov.pl/szczepimysie, na której będą pełne informacje dotyczące zaszczepionych osób - dane demograficzne i geograficzne, a także - dane dotyczące dostaw z podziałem na województwa, powiaty, a z czasem również na gminy. Od dzisiaj - jak mówił Michał Dworczyk, resort zdrowia będzie publikował dane dotyczące liczby osób zaszczepionych na COVID-19 i dystrybucji szczepionek.

Michał Dworczyk zdementował także informacje o marnowaniu dużych dawek szczepionek na COVID-19. "To są nieprawdziwe informacje, to są kłamstwa" - podkreślał minister. Poinformował, że dotychczas 26 dawek szczepionki zostało zutylizowanych.

Minister zdrowia Adam Niedzielski zapowiedział kontrole prowadzenia szczepień na COVID-19. Minister poinformował, że o 8.00 rozpoczęła się kontrola na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym, gdzie w ubiegłym tygodniu zaszczepiono 18 osób spoza "grupy zero". Minister Adam Niedzielski powiedział, że kontrole będą prowadzone w całej Polsce.

W ubiegłym tygodniu na Warszawskim Uniwersytecie Medycznym podano szczepionkę 18 osobom ze świata kultury i polityki. Był wśród nich były premier, a obecnie eurodeputowany Leszek Miller, dyrektor programowy telewizji TVN Edward Miszczak i aktorka Krystyna Janda. Do przyjęcia pierwszej dawki szczepionki przyznała się też aktorka Maria Seweryn. Szczepionkę przeciwko COVID-19 otrzymał również aktor Wiktor Zborowski.
Wczoraj rozpoczęła pracę powołana przez rektora WUM komisja wewnętrzna, mająca zbadać okoliczności szczepień tych osób.
Minister Adam Niedzielski apelował również o stosowanie się do przepisów sanitarnych. Mówił, że mamy stabilizację liczby zachorowań w kraju, ale są regiony, gdzie ich liczba rośnie i tam nie będzie zmniejszana liczba łóżek dla pacjentów covidowych. "Dzisiejsze wyniki to prawie 4500 nowych zachorowań i 42 zgony. Wykonano około 25 tysięcy badań. To nie są wyniki reprezentatywne. Nasza infrastruktura szpitalna jest cały czas przygotowana. Mamy blisko 100-procentowy bufor bezpieczeństwa"- zapewnił minister zdrowia.

Jego zdaniem, liczba zakażonych z okresu świątecznego, będzie znana po 17 stycznia. "Proszę państwa - przestrzegajmy obostrzeń"- apelował minister Adam Niedzielski.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że jest zirytowany sytuacją związaną ze szczepieniami w Warszawskim Uniwersytecie Medycznym. Wcześniej minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że o 8.00 rozpoczęła się kontrola na uczelni, gdzie w ubiegłym tygodniu zaszczepiono 18 osób spoza "grupy zero".

Szef rząd podczas serii pytań i odpowiedzi na Facebooku przypomniał, że do "grupy zero" należą lekarze, przedstawiciele służb medycznych i pracownicy służby zdrowia. "Takie zachowanie aktorów, czy innych osób, które poza kolejką starają się o te szczepienia, jest moim zdaniem absolutnie niedopuszczalne" - mówił premier. Wyraził nadzieję, że do takich sytuacji nie będzie już więcej dochodzić.

Mateusz Morawiecki przypomniał, że procedura Narodowego Programu Szczepień nie przewiduje szczepień poza kolejnością. Podkreślił, że procedura jest bardzo prezycyjnie określona. "Dlatego ci celebryci, którzy próbują uciec od odpowiedzialności poprzez opowiadanie, że procedura jest nieprecyzyjna, nie mają racji. Wystarczy zajrzeć do tego dokumentu." - mówił Mateusz Morawiecki. Podkreślił, że zarówno przedstawiciele rządu, jak i lekarze, profesorowie medycyny wielokrotnie publicznie informowali o kolejności szczepień w poszczególnych grupach ryzyka.

Premier Mateusz Morawiecki powiedział, że nie jest prawdziwe twierdzenie, iż w WUM pozostały niewykorzystane dawki szczepionki. Jak mówił, osoby, zaszczepione poza kolejnością, były wcześniej powiadamiane i zapraszane do przyjęcia dawek preparatu. "Naganne, nieakceptowalne zachowanie. Co innego jest (...) poprosic kogoś, by swoim nazwiskiem, swoją sławą zachęcał do szczepienia, a co innego jest wchodzić poza kolejnością i szczepić się tak, ze jest to brew uzgodnionym procedurom" - mówił premier.

Aktorka Krystyna Janda powiedziała w telewizji TVN, że podawała rektorowi Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego profesorowi Zbigniewowi Gaciongowi "listę kolegów, którzy zgodzili się być ambasadorami szczepień". Wcześniej, komisja, powołana przez rektora WUM, oświadczyła, że rektorowi nie zostały przedstawione listy zgłaszanych do szczepień osób i nie znał kryteriów kwalifikacji do szczepień przez CM WUM sp. z o.o.

Krystyna Janda powiedziała, że 29 grudnia zostałatelefonicznie powiadomiona przez przychodnię, "że jest kłopot, że jest otworzona szczepionka, że jest pusto, ja nie wiem, nie chcę wnikać w to, jak to było organizowane i czy możemy się przyjechać zaszczepić. Byłam na próbie (…) z kolegami aktorami-seniorami i stwierdziliśmy, że jedziemy"

Komisja powołana przez rektora WUM, stwierdziła, że CM WUM Sp. z o.o. nie dopełniło w należyty sposób akcji informacyjnej w społeczności WUM, wśród pracowników szpitali klinicznych, pracowników administracyjnych i studentów WUM. Komisja jednoznacznie stwierdza, że w Centrum Medycznym źle zorganizowano akcję szczepień oraz brak było należytego doboru osób, którym zaproponowano i wykonano szczepienia. W związku ze sprawą została odwołana prezes zarządu Centrum Medycznego Warszawskiego Uniwersytetu Medycznego spółka z ograniczoną odpowiedzialnością doktor Ewa Trzepla.

Sprawę szczepień osób spoza grupy "zero" bada NFZ. Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że kontrola dotyczy kilku wątków, między innymi, w jaki sposób osoby spoza grupy "zero" zostały zapisane na szczepienia.

/iar/mm/


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SPÓŁKA AKCYJNA w likwidacji
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA