Zbliżają się mrozy. Służby apelują o ostrożność.

Służby apelują o ostrożność w związku z nadchodzącymi mrozami. W szczególności chodzi o używanie urządzeń grzewczych i zwrócenie uwagi na osoby bezdomne, które są narażone na wychłodzenie. 

Synoptycy zapowiadają na najbliższe dni spadek temperatury, w naszym regionie nocą może być nawet kilkanaście stopni mrozu. Niebezpieczne są szczególnie zatrucia tlenkiem węgla. Dlatego powinniśmy sprawdzić stan techniczny piecyków, a także dbać o drożność przewodów kominowych. Nie można także zasłaniać kratek wentylacyjnych. Służby zalecają także montaż czujników czadu, które w razie wykrycia go, wyemitują alarm. 

Zwracajmy też uwagę na bezdomnych. W razie potrzeby można skorzystać ze specjalnej infolinii dla bezdomnych. Pod numerem 987 można uzyskać informacje o jadłodajniach, ogrzewalniach czy noclegowniach. Funkcjonariusze patrolują też miejsca, gdzie zazwyczaj przebywają bezdomni – kanały ciepłownicze, ogródki działkowe czy pustostany. 

Z powodu opadów śniegu, drogówka apeluje też o rozsądną jazdę, a w szczególności o dostosowanie prędkości, bo łatwo wpaść w poślizg. Nie spacerujmy też po zamarzniętych akwenach, bo może się pod nami załamać lód. Mrozy mają potrwać do poniedziałku włącznie, od wtorku spodziewany jest wzrost temperatury. 

Autor: Joanna Opas/pm/