Paulo Sousa nowym selekcjonerem reprezentacji Polski

fot.laczynaspilka.pl

50-letni Paulo Sousa został nowym selekcjonerem reprezentacji Polski w piłce nożnej. Portugalczyk w swojej trenerskiej karierze pracował m. in. w Leicester City, ACF Fiorentinie czy Girondins Bordeaux.

W poniedziałek Zbigniew Boniek poinformował, że Jerzy Brzęczek nie będzie już prowadził reprezentacji Polski. Na jego następcę nie trzeba było czekać. Na czwartkowej konferencji prezes Polskiego Związku Piłki Nożnej poinformował, że za sterami polskiej kadry stanie Paulo Sousa.

— Jestem przekonany, że nowy selekcjoner reprezentacji Polski, dzięki swojej trenerskiej klasie, doświadczeniu i obyciu międzynarodowym, da tak potrzebny naszej drużynie narodowej nowy impuls. Liczę na niego! Wszyscy – federacja, piłkarze oraz cała nasza piłkarska rodzina – jesteśmy do jego dyspozycji. Powodzenia, Paolo — powiedział prezes PZPN Zbigniew Boniek. 

Paulo Sousa był piłkarzem złotej generacji portugalskiej piłki. Kiedy Portugalczycy zdobyli w 1991 roku młodzieżowe mistrzostwo świata wiązano z tą reprezentacją spore nadzieję. Sousa grał na Euro '96 i '00. Na boiskach Holandii i Belgii Portugalczycy zdobyli brązowe medale. Sousa zagrał jeszcze w mistrzostwach świata w Korei i Japonii, ale nie wystąpił w meczu przeciwko Polsce. Jako zawodnik dwukrotnie zdobywał Ligę Mistrzów. W 1996 roku z Juventusem Turyn. Rok później z Borussią Dortmund.

Trenerską karierę rozpoczął od prowadzenia reprezentacji własnego kraju do lat 16. Pierwsze kroki w klubowej piłce stawiał na zapleczu Premier League. Jako menedżer Queens Park Rangers w latach 2008-09, Swansea City od 2009 do 2010 i Leicester City w 2010. Potem został szkoleniowcem Videotonu. Z węgierskim klubem zdobywał Puchar Ligi w 2012 i dwukrotnie Superpuchar Węgier w 2011 i 2012. Rok później z Maccabi Tel Awiw został mistrzem Izraela. Mistrzostwo kraju zdobył też ze szwajcarskim FC Basel w 2015. Następnie został trenerem Fiorentiny, którą prowadził 2 lata. Z włoskim klubem zajął kolejno 5. i 8. miejsce w Serie A. Ostatnim miejscem jego pracy było Bordeaux. Francuski klub prowadził od marca 2019 do marca 2020 roku. 

— Jestem zaszczycony i dumny, że mogę zostać selekcjonerem reprezentacji Polski. Na początku chciałbym podziękować Prezesowi Zbigniewowi Bońkowi oraz całemu Zarządowi za to, że mogę podjąć tak wielkie wyzwanie. Polska jest krajem futbolu i jestem przekonany, że wasz entuzjazm da nam siłę, wsparcie i wiarę w reprezentację. Razem będziemy mogli walczyć o zwycięstwa na mistrzostwach Europy — powiedział Paulo Sousa. 

Jak poinformował Zbigniew Boniek, w przyszłym tygodniu odbędzie się konferencja z udziałem nowego selekcjonera. Paulo Sousa na stanowisku zadebiutuje 25. marca w wyjazdowym spotkaniu z Węgrami.

Autor: Piotr Muszalski/pm/