29. Światowy Dzień Chorego

We wspomnienie Najświętszej Maryi Panny z Lourdes obchodzimy 29. Światowy Dzień Chorego. Święto ustanowił papież Jan Paweł II 13 maja 1992 roku w 75. rocznicę objawień fatimskich oraz w 11. rocznicę zamachu na swoje życie.

Tegoroczne papieskie orędzie nosi tytuł "Jeden jest wasz Nauczyciel, a wy wszyscy braćmi jesteście (Mt 23, 8). Relacja zaufania u podstaw opieki nad chorymi”.  W Orędziu na Światowy Dzień Chorego papież Franciszek pisze, że „To odpowiedni moment, by zwrócić szczególną uwagę na chorych i na tych, którzy się nimi opiekują, zarówno w miejscach przeznaczonych na ich pielęgnację, jak i na łonie rodziny czy wspólnot.”

Metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc podkreśla, że wszyscy jesteśmy odbiorcami orędzia Papieża Franciszka. 

— W papieskim przesłaniu jest wiele ważnych treści — mówi metropolita katowicki arcybiskup Wiktor Skworc.

— Zaufanie rodzi się w bliskości, to szczególnie ważne, ale i trudne podczas pandemii — dodaje hierarcha. 


Wydaje się, że ważną bez wątpienia jest treść o tym, że choroba jest zawsze czymś indywidualnym. Że chory ma zawsze konkretną twarz. Dlatego papież domaga się abyśmy stanęli solidarnie przy chorych, jako bracia i siostry – tłumaczy arcybiskup Wiktor Skworc.

— Rolą kapłanów w szpitalach jest być blisko chorych – fizycznie i duchowo — mówi ks. dr Marcin Niesporek, kapelan Szpitala Tymczasowego w MCK w Katowicach.


— Jako kapelan nauczyłem się posługi ludziom umierającym. Z doświadczeniem hospicyjnym mogę inaczej popatrzeć na tych, którzy odchodzą. Przede wszystkim oni potrzebują obecności, milczącej obecności, bliskości. O tym też papież wyraźnie w orędziu pisze, sam odwołując się do swojego cierpienia, które przeżywał w 1957 roku. Wtedy nauczył się od pielęgniarek nie dawać „tanich” pociech ale chwycić za rękę i towarzyszyć ludziom chorym i cierpiącym. Nawet kiedy jestem na oddziale covidowym nie obawiam się chwycić chorego za rękę. — mówi krajowy duszpasterz Apostolstwa Chorych i kapelan Szpitala Tymczasowego w MCK w Katowicach ks. dr Wojciech Bartoszek.

Nasze myśli kierujemy w szczególności do tych, którzy na całym świecie cierpią z powodu skutków pandemii koronawirusa. Wszystkim, zwłaszcza najuboższym i usuniętym na margines wyrażam moją duchową bliskość, zapewniając o trosce i miłości Kościoła. – pisze papież Franciszek w Orędziu na 29. Światowy Dzień Choregok.

Ks. Jacek Marciniec, duszpasterz osób chorych i niepełnosprawnych archidiecezji częstochowskiej podkreśla, że w każdym czasie i w każdym miejscu chorego można odnaleźć.


Na Jasnej Górze odprawiona zostanie msza święta w intencji chorych oraz pracowników służby zdrowia. Przewodniczył jej będzie metropolita częstochowski, arcybiskup Wacław Depo. Msza transmitowana będzie między innymi na kanale YouTub Jasnej Góry.

Autorzy: Agnieszka Loch, Zdzisław Makles, Martyna Słabikowska /IAR/mm/rs/


Wiadomości regionalne