Nowe zakażenia koronawirusem. Trwają szczepienia.

Potwierdzono 9.954 nowye przypadki zakażenia koronawirusem w całym kraju. 

Resort Zdrowia opublikował najnowszy raport. Najwięcej przypadków jest z województwa mazowieckiego, to 1.772 zakażenia, drugie w kolejności jest województwo śląskie, gdzie potwierdzono 1.061 nowych przypadków, a trzecie jest warmińsko-mazurskie, gdzie zachorowało 728 osób. Najmniej, bo 123 przypadki potwierdzono w opolskiem. 219 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało też o kolejnych zgonach. Z powodu COVID-19 zmarły 64 osoby, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 218 osób. 

— Trzecia fala pandemii koronawirusa narasta — powiedział na antenie Polskiego Radia Katowice prof. Włodzimierz Mazur, wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych. 

— Aktualnie w regionie wolne są 63 łóżka respiratorowe. Czy ta baza będzie się kurczyć zależy od nas samych i naszych postaw, a więc przestrzegania obostrzeń. — zauważa poranny gość Polskiego Radia Katowice.

Zmniejsza się liczba starszych pacjentów leczonych z powodu COVID-19, co może wynikać z przeprowadzonych szczepień w tej grupie wiekowej. 

Coraz więcej młodych ludzi trafia do szpitali w ciężkim stanie z powodu COVID-19.


Realnym sposobem na zahamowanie pandemii jest zaszczepienie jak największej liczby ludności. Szansą są oczywiście szczepionki z Chin czy Rosji, niedopuszczone na razie do stosowania w Unii Europejskiej, ale musi być pewność, że są one bezpieczne i przebadane. Prawdopodobnie w czwartek Europejska Agencja Leków podejmie decyzję w sprawie zatwierdzenia jednodawkowej szczepionki przeciwko COVID-19 firmy Johnson&Johnson. Byłaby to czwarta szczepionka dopuszczona do stosowania w krajach Unii Europejskiej. 

— Nowy preparat to szansa na zwiększenie liczby zaszczepionych osób — powiedział wojewódzki konsultant w dziedzinie chorób zakaźnych, profesor Włodzimierz Mazur.


Zdaniem profesora Mazura szczepionki z Chin i Rosji powinny poczekać na dopuszczenie przez Europejską Agencję Leków. 


W Polsce podano ponad już cztery miliony dawek szczepionki przeciwko koronawirusowi. 

Autorzy: Joanna Opas, Piotr Pagieła /rs/