Radio Katowice
Radio Katowice / Wiadomości regionalne
Wiosenna korekta rozkładu jazdy na kolei
13.03.2021
08:38:00

W najbliższą niedzielę, 14 marca wejdzie w życie wiosenna korekta rozkładu jazdy na kolei. Zmiany w największym stopniu dotkną pasażerów, którzy korzystają z połączeń w regionie Warszawy. 

Wszystko za sprawą modernizacji linii średnicowej i remontu dworca Warszawa Zachodnia. Jak mówi Karol Jakubowski z PKP Polskich Linii Kolejowych konieczne będzie ograniczenie ruchu. To spowoduje utrudnienia w kursowaniu pociągów. Zaznaczył on, że w związku z postępującymi pracami konieczne będzie zamknięcie toru linii dalekobieżnej pomiędzy stacjami Warszawa Zachodnia i Warszawa Centralna. Nastąpi to 26 marca.
Zmiany w rozkładzie w największym stopniu dotkną połączenia dalekobieżne obsługiwane przez PKP Intercity. 40 relacji zostanie skierowanych na trasę objazdową i ominie stację Warszawa Centralna. Jak mówi rzeczniczka przewoźnika Katarzyna Grzduk, większość składów będzie kierowana na stację Warszawa Gdańska.

Chodzi między innymi o połączenia z Trójmiasta, Krakowa, Bydgoszczy, Łodzi, Bielska-Białej i Poznania. Część połączeń zostanie dodatkowo skierowana na stację Warszawa Wschodnia. Natomiast dla dziewięciu połączeń Warszawa Gdańska będzie jedynym miejscem postoju w stolicy. Chodzi o relacje z Olsztyna, Białegostoku, Zielonej Góry, Wrocławia, czy Łodzi Fabrycznej. Niektóre pociągi dalekobieżne zaczną lub skończą bieg na dworcu Warszawa Wschodnia. Będą to między innymi relacje z Terespola, Przemyśla, Brześcia, Kielc i Kołobrzegu. Kilka dalekobieżnych połączeń zostanie skierowanych na tory aglomeracyjne w Warszawie. To oznacza, że pociągi te zatrzymają się na dworcu Warszawa Śródmieście. Osiem relacji zostanie zawieszonych.

W związku z utrudnieniami w ofercie PKP Intercity pojawił się bilet warszawski dołączany do biletu na pociągi TLK i Intercity. Taki bilet da prawo do korzystania z komunikacji miejskiej w stolicy. Będzie on obowiązywał w pierwszej strefie przez 75 minut. Oznacza to, że pasażerowie będą mogli się przesiadać, a także korzystać ze wszystkich elementów komunikacji - autobusów, tramwajów i metra. 

W najbliższą niedzielę po ponad 20 latach zostanie uruchomiony Dworzec Główny w Warszawie. W ofercie pojawią się przede wszystkim połączenia regionalne, lokalne i aglomeracyjne. Z Warszawy Głównej dojedziemy między innymi do Piaseczna, Skierniewic i Łodzi.
Zmiany w rozkładzie będą także dotyczyć między innymi krakowskiego węzła kolejowego, trasy Poznań - Szczecin, czy linii Warszawa - Przemyśl. Szczegóły rozkładu są dostępne na dworcach i w internecie.

Autor: IAR /as/


 


Zobacz także Wiadomości regionalne

Autopromocja
Kontakt

Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach
Radio Katowice SA
ul. Ligonia 29, 40-036 Katowice
tel. +48 32 2005 400, fax +48 32 2005 581
e-mail: sekretariat@radio.katowice.pl
NIP 634-00-20-312
konto: ING BSK SA O/Katowice
IBAN: PL 57 1050 1214 1000 0007 0006 0692
Kod BIC (Swift): INGBPLPW
Redaguje zespół: Redakcja Nowych Mediów
tel. +48 32 2005 525, +48 32 2005 487
e-mail: radio@radio.katowice.pl

Copyright © by Polskie Radio Regionalna Rozgłośnia w Katowicach Radio Katowice SA