MZ: zaszczepiono 1,5 miliona osób powyżej 70 lat.

Minister zdrowia Adam Niedzielski poinformował, że w Polsce zaszczepiono co najmniej jedną dawką 1,5 miliona osób powyżej 70. roku życia. Z danych jego resortu wynika, że ze szczepień skorzystał milion osób w wieku powyżej 75 lat i około 500 tysięcy seniorów w wieku 71-75 lat.

W grupie wiekowej 61-70 lat wykonano około 370 tysięcy szczepień. Wśród osób w wieku 51-60 lat zaszczepiono około 400 tysięcy osób. Podobną liczbę szczepień wykonano w grupie wiekowej 41-50 lat.

Osób dorosłych do 40. roku życia zaszczepiono do tej pory około 490 tysięcy.

W sumie do tej pory w Polsce zostało wykonanych ponad 4 miliony 700 tysięcy szczepień. Ponad trzy miliony osób otrzymały pierwszą dawkę, a ponad milion 600 tysięcy - również drugą. W ciągu ostatniej doby podano 129 tysięcy 399 dawek szczepionki przeciw koronawirusowi.

Szczepionka przeciw COVID-19 firmy AstraZeneca (AZ) jest bezpieczna i efektywna. Daje więcej korzyści niż ryzyko jej zastosowania, uznała w czwartek Europejska Agencja Leków (EMA). Na konferencji powiedziano, iż jest ta opinia oparta na dogłębnych badaniach naukowców.

- EMA wydała ważny komunikat - szczepionka AstraZeneca jest bezpieczna; zachęcam wszystkich do jej wykorzystania; kraje, które wstrzymały szczepienia szczepionką AstraZeneki, wracają do podawania tego preparatu - powiedział premier Mateusz Morawiecki podczas wizyty w szpitalu tymczasowym w hali EXPO w Krakowie.

Więcej o szczepieniach przeciwko COVID-19 https://www.gov.pl/web/szczepimysie

/iar/