Kolejne zakażenia koronawirusem. Ponownie najwięcej w województwie śląskim.

Ponad 21 tysięcy nowych przypadków zakażenia koronawirusem odnotowano w ciągu minionej doby. 

Resort Zdrowia poinformował, że zakażeniu uległo dokładnie 21 tysięcy 130 osób. Znów najwięcej przypadków, bo 3.142 potwierdzono w województwie śląskim. Z kolei 2.555 osób zakaziło się wirusem SARS-CoV-2 na Mazowszu, a 2.495 w Wielkopolsce. Najmniej zakażeń potwierdzono na Podlasiu. Tam pozytywny wynik testu odebrało 374 pacjentów. 186 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Najwięcej zakażeń w regionie, 206, odnotowano w stolicy województwa czyli Katowicach, najmniej z kolei w Jaworznie – 16. Przeprowadzono ponad 11 tysięcy testów. Na kwarantannie aktualnie przebywa blisko 52 tysiące osób, a wyzdrowiało ponad 1.500.

Z powodu COVID-19 zmarło 175 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 507 osób. 

Od początku pandemii zakaziło się już ponad 2 miliony 642 tysiące osób, z czego ponad 60 tysięcy zmarło.

Przebycie COVID-19 wpływa nie tylko na kondycję fizyczną, ale i psychiczną chorych. Naukowcy szacują, że na zaburzenia psychiczne i neurologiczne cierpi jedna trzecia osób, które chorowały na COVID-19. Jak mówił w Radiu Katowice psychiatra, profesor Robert Pudlo ze Śląskiego Uniwersytetu Medycznego, u niektórych pacjentów obserwowane są nawet pewne cechy zaburzeń stresu pourazowego. 


W związku z COVID-19 pojawiać się też mogą zmiany zachowania takie, jak letarg, senność, brak energii, wycofanie się z różnych aktywności, poczucie nadmiernego zmęczenia. 

Ze skutkami koronawirusa zmagają się nie tylko ozdrowieńcy, którzy mają zaburzenia snu czy zaburzenia lękowe. Jak podkreśla profesor Robert Pudlo, zawodzą mechanizmy adaptacyjne.


Pandemia źle wpływa na psychikę całych społeczeństw. Aktywność fizyczna poprawia wydolność psychiczną, dlatego powinniśmy wdrożyć ćwiczenia do codziennego życia. 

W Siemianowicach Śląskich mieszkańcom rozdawane są maseczki. Akcja odbywa się w różnych punktach miasta od rana do wieczora. Jak zaznacza Piotr Kochanek z siemianowickiego magistratu, do tej inicjatywy udało się zaangażować wielu partnerów. 


Wolontariuszy rozdających maseczki można spotkać m.in. przy większych sklepach w mieście, na rynku czy nieopodal Willi Fitznerów. Akcja trwa do piątku. Dokładne informacje na temat tego, gdzie i o której godzinie będą wolontariusze, można znaleźć na stronie siemianowickiego magistratu. 

Autorzy: Joanna Opas, Piotr Pagieła /rs/