Kanion Colca

fot. wikimedia

Mapy świata są pełne polskich nazw. Przywilej nadawania ich należy do pierwszych zdobywców. Toteż ich odczytywanie jest przy okazji lekcją historii. W tych dniach przypominamy o wydarzeniach sprzed 40 lat – to wtedy Polacy odkryli kanion Colca w Peru. 

Jako pierwsi zdobywcy zostawili na mapie kolejne polskie nawy takie jak: Wodospady Jana Pawła II, Kanion Polaków, czy Kanion Czekoladowy. W 1984 roku wyczyn Polaków został wpisany do Księgi Guinnessa, jest też w złotej 10-tce kajakowych wyczynów wszech czasów”. Dzisiaj jednak nieodległe przecież wydarzenie, którego bohaterowie wciąż są aktywnymi eksploratorami nie jest powszechnie znane. Pomimo, uznania w świecie, wielu wydanych książek, tablic upamiętniających – w naszym kraju wiedza o odkryciu najgłębszego kanionu świata przez Polaków jest znikoma. 

To smutna refleksja przed 40 rocznicą odkrycia. Z tej okazji do Polski przyjechał jeden z odkrywców, mieszkający na stałe w USA - Jerzy Majcherczyk, kajakarz, podróżnik, fundator polskiego Explorers Club, który próbuje rozszerzać w świecie wiedzę o Polskich eksploratorach i odkrywcach. Wydarzenia sprzed 40 lat wspominać będzie za chwilę w rozmowie z Beatą Tomanek.


 


Relacje reporterów Polskiego Radia Katowice to tak naprawdę to program Państwa – naszych Słuchaczy. 

Mamy nadzieję, że przez kontakt mailowy, telefoniczny lub za pośrednictwem portali społecznościowych będziemy bliżej tych miejsc regionu, które do tej pory odwiedzaliśmy z mikrofonem rzadko lub wcale. Na pewno częściej będziemy w Subregionie Zachodnim, wyjedziemy z dużych miast i poza Aglomerację.

Nowe dźwięki, nowe głosy, ale doskonale państwu znane z anteny Polskiego Radia Katowice. Zapraszamy na dźwiękową podróż z naszymi reporterami.

Chcesz, by nasz zespół zajął się twoją sprawą?

Czekamy na Wasze maile! reporter@radio.katowice.pl