Nowe zakażenia koronawirusem. Kolejne luzowanie obostrzeń.

Potwierdzono 3.288 nowych przypadków zakażenia koronawirusem w całej Polsce. 

Resort Zdrowia opublikował najnowsze dane. Dla porównania w miniony piątek zakażeń było niemal dwa razy więcej, bo 6.047. Najwięcej zakażeń ponownie potwierdzono w województwie śląskim, gdzie zakaziło się 432 pacjentów. Tydzień temu w śląskiem było 765 przypadków. 400 osób zakaziło się na Mazowszu, a 307 na Dolnym Śląsku. Najmniej nowych przypadków było w lubuskiem, to 67 nowych zakażeń. 50 zakażeń to dane bez wskazania adresu, które zostaną uzupełnione przez inspekcję sanitarną. 

Ministerstwo Zdrowia poinformowało o kolejnych zgonach. Z powodu COVID-19 zmarło 80 osób, natomiast z powodu współistnienia COVID-19 z innymi schorzeniami zmarło 209 osób. Przed tygodniem było to odpowiednio 117 i 336 osób. 

Od soboty znika obowiązek noszenia maseczki na wolnym powietrzu, swoją działalność mogą wznowić ogródki gastronomiczne. 

— Jako lekarze zawsze patrzymy z niepokojem na luzowanie obostrzeń takie, jak noszenie maseczek na wolnym powietrzu — powiedział poseł PiS, lekarz Bolesław Piecha. 

Zdaniem wiceprzewodniczącego sejmowej komisji zdrowia, poziom zaszczepionych jest jeszcze niezadowalający, ale z drugiej strony maseczki nas krępują.


Od soboty mogą wznowić działalność ogródki gastronomiczne. Zdaniem posła Piechy, możliwość uruchomienia ogródków w restauracjach to jednak wyzwanie. Zaapelował o zachowanie dystansu i dezynfekcji podczas korzystania z oferty gastronomicznej. 

Autorzy: Joanna Opas, Piotr Pagieła rs/