80. urodziny Boba Dylana

fot. Bob Dylan / Facebook

24 maja Bob Dylan świętuje 80. urodziny. Aktywny na muzycznej scenie od sześciu dekad, Bob Dylan nagrał blisko 40 albumów studyjnych i tuzin płyt koncertowych oraz garść soundtracków do filmów z jego muzyką

Nazywany „Szekspirem swojego pokolenia” napisał ponad 500 piosenek, z których wiele stało się kamieniami milowymi muzyki popularnej. Wystarczy wymienić takie tytuły, jak: „Knockin’ on Heaven's Door”, „Like a Rolling Stone”, „Blowin’ in the Wind” czy „The Times They Are a-Changin’”.
Urodził się w mieście Duluth w stanie Minnesota, w młodych latach przeprowadził się do Nowego Jorku. Jego wielkie sukcesy zostały przypieczętowane najbardziej prestiżowymi nagrodami m.in. Grammy, Oscarem i Noblem.

Dylan, który zaczynał jako skromny bard z gitarą i harmonijką ustną, potem stał się rasowym rockmanem, sięgającym do tradycji bluesa, country czy gospel. I wreszcie to, co najważniejsze w twórczości tego artysty, czyli teksty jego piosenek. Niepokojące, prowokujące, zmuszające do refleksji. Czasem poruszające ważne problemy społeczne i polityczne, a kiedy indziej w przejmujący sposób opowiadające o Bogu lub miłości.


Autor: IAR /as/